Horehronské cyklodreziny nielenže napriek zákazu počas celej letnej sezóny zostali stáť v depe, ale aj Čiernohronská železnica (ČHŽ) dostala likvidačnú pokutu 30-tisíc eur.  Informoval o tom riaditeľ ČHŽ Aleš Bílek a Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie, ktorá tým prišla o jednu z najobľúbenejších turistických atrakcií počas hlavnej letnej sezóny. Horehronské cyklodreziny prvýkrát vyrazili na svoju jazdu minulý rok v auguste. Okamžite si získali záujem turistov. 

„Po vlaňajšej septembrovej kontrole z Dopravného úradu (vykonáva okrem iného pôsobnosť v oblasti dráh a dopravy na dráhach) dostali Horehronské cyklodreziny v januári tohto roka "červenú". Zákon vraj pojem cyklodrezina nepozná. Podľa výkladu aktuálneho zákona o dráhach štátnymi úradníkmi by cyklodrezinu mohol šoférovať iba človek s oprávnením, teda rušňovodič a každá jedna cyklodrezina by musela byť posúdená oprávnenou právnickou osobou, napríklad na železničnom skúšobnom okruhu. Musel by jej byť vydaný technický preukaz ako hnaciemu dráhovému vozidlu s vlastným pohonom," vysvetlil Bílek. Zdôraznil, že v okolitých štátoch už niekoľko rokov cyklodreziny bez problémov úspešne premávajú.

Drezina : Na trati musia byť dve, ale povolenie má iba jedna.
Neprehliadnite

Fungovanie drezín sa má zjednodušiť, podporí sa tým turizmus

Ako dodal, napriek snahe OOCR Región Horehronie, ČHŽ, či pomoci zo strany ministerstva dopravy sa ani za sedem mesiacov do začiatku tohtoročnej letnej sezóny nepodarilo dosiahnuť také zmeny, aby Horehronské cyklodreziny mohli opäť vyraziť na päťkilometrový úsek úzkokoľajky v Hrončianskej doline, po ktorej už niekoľko rokov z technických dôvodov žiadne vlaky nejazdia.

ČHŽ dostala pred pár týždňami od Dopravného úradu pokutu vo výške 30-tisíc eur, ktorá bola následne znížená na 15-tisíc eur. Stanovil ju našej neziskovej organizácii úrad za celkové zistené nedostatky a časť pokuty vyrubil za minuloročnú prevádzku cyklodrezín," dodal Bílek s tým, že sa chystajú brániť súdnou cestou. „Počas letnej sezóny sme zaznamenali množstvo telefonátov, e-mailov či správ od turistov, ktorí sa do nášho regiónu chystali hlavne pre výlet na cyklodrezinách. Tým, že sme ešte počas leta očakávali sľubované zmeny v legislatíve, turistov sme ubezpečovali, že dreziny budú v prevádzke, čo sa napokon nestalo," konštatovala Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR Región Horehronie.