Holandskí poľnohospodári zablokovali viaceré diaľnice v krajine. Protestovali tak proti nariadeniam vlády o obmedzení emisií, ktoré sa dotknú najmä miestneho poľnohospodárskeho sektora. 

Veľké balíky slamy na diaľnici

Blokovanie diaľnic sa odohralo po minulotýždňovej demonštrácií, v rámci ktorej vyšli do ulíc desaťtisíce farmárov, čo spôsobilo v Holandsku dopravný chaos. Miestne úrady preto vodičov aj v pondelok upozornili na možné zdržania.

Podľa miestnych médií farmári zhodili na diaľnicu pri meste Liessel, ktoré sa nachádza 150 kilometrov od Amsterdamu, veľké balíky slamy. Na ďalších dvoch diaľniciach poľnohospodári odparkovali svoje traktory.

Farmári budú musieť znížiť stavy dobytka

Holandská vládna koalícia nariadila obmedzenie emisií oxidov dusíka a amoniaku o 70 percent v lokalitách, ktoré sa nachádzajú blízko chránených prírodných oblastí. Na niektorých miestach prikázala obmedzenie emisií až o 95 percent. Vláda tieto kroky podnikla po tom, čo niektoré holandské súdy začali blokovať povolenia na stavbu domov a infraštruktúry s argumentom, že krajina neplní svoje záväzky v oblasti emisií.

Holandská vláda vyčlenila na reformy v sektore pôdohospodárstva 24,3 miliardy eur. V dôsledku týchto reforiem budú musieť miestni farmári pravdepodobne znížiť stavy dobytka alebo sa ho úplne zbaviť, píše AP.

Ďalšie dôležité správy

PK 15 Gelsenkirchen - Žena tlačí kočík pred uhoľnou elektrárňou Scholven v Gelsenkirchene v pondelok 28. marca 2022. Elektráreň je v procese prestavby a ako palivo by mala využívať plyn namiesto uhlia. V boji proti klimatickým zmenám je plánom Nemecka ukončenie využívania uhlia, ale v dôsledku závislosti Nemecka na ruskom plyne, rope a uhlí sa diskutuje o jeho odložení. FOTO TASR/AP

A mother pushes a stroller in front of the Scholven coal fired power station, owned by Uniper, in Gelsenkirchen,
Neprehliadnite

Holandsko zrušilo limity na produkciu elektriny z uhlia