Hnutie Agrounia ohlásilo na dnešný deň takmer 50 blokád ciest, uviedol denník Gazeta Wyborcza. Väčšina demonštrácií začala okolo deviatej hodiny ráno. Protesty majú väčšinou podobu prejazdu traktorov po dôležitých cestách. Poľnohospodári požadujú okrem iného systémové zmeny, poznamenala rozhlasová stanica Radio dla Ciebie na svojom webe.

Farmári sú nespokojní so zdražovaním, rastúcimi nákladmi v poľnohospodárstve a sťažujú sa, že ceny v obchodoch sa nepremietajú do ich zárobkov.

„Nesúhlasíme s vysokými cenami elektriny, plynu a hnojív. Nesúhlasíme ani s tak nízkymi mzdami, ktoré nejdú ruka v ruke s rastúcimi cenami," povedal jeden zo zástupcov Agrounie Filip Pawlik.

Poľnohospodárom sa podľa neho nepáčia ani výkupné ceny ich produktov. Roľníci ďalej tvrdia, že vláda nemá kontrolu nad dovozom potravín zo zahraničia. Členovia konzervatívneho agrárneho hnutia Agrounia zároveň pohrozili, že pokiaľ nebudú ich požiadavky vypočuté, usporiadajú 23. februára vo Varšave štrajk.

Líder AGROunie Michal Kolodziejczak vyhlásil, že farmári nechcú zomrieť potichu. Dodal, že blokovanie ciest, vrátane centier poľských miest, sa začína o 09.00 h.

Ďalšie dôležité správy

Ilustracna fotka k cenam benzinu a tankovaniu.
Neprehliadnite

Poľsko chystá kvôli záujmu Slovákov o lacnejšie palivo kontroly pri hraniciach