Jadrovú infláciu v eurozóne by mali klesajúce ceny energií postupne tlačiť nadol, uviedol v piatok hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky Philip Lane, pričom zároveň dodal, že súčasný rast miezd nevyvíja na spotrebiteľské ceny neprimeraný tlak. Nesúhlasil tak s obavami niektorých finančníkov, že práve rast miezd tlačí na jadrovú infláciu, ktorá sa drží na vysokej úrovni.

Informovala o tom agentúra Reuters.

P. Lane tvrdí, že jadrová inflácia sa začala výrazne zrýchľovať po tom, ako sa vysoké ceny energií pretavili prakticky do všetkých tovarov a služieb. Tento proces by sa mal teraz, keď sa ceny plynu dostali na úroveň spred vojny na Ukrajine, otočiť.

„Keď ceny energií klesajú, jadrová inflácia ich nasleduje, keďže klesá tlak zo strany energetických nákladov, ako aj tlak na životné náklady, a tým na zvyšovanie nominálnych miezd," povedal Lane na ekonomickej konferencii v chorvátskom Dubrovniku. „Výrazný obrat v cenách energií by sa tak mal odraziť na zmiernení rastu jadrových cien, aj keď časová os a rozsah sú zatiaľ neisté," dodal.

Deň predtým šéf holandskej centrálnej banky Klaas Knot upozornil, že jadrová inflácia, ktorú ECB pozorne sleduje, zatiaľ nevykazuje známky zmierňovania, najmä v sektore služieb. Aj šéf chorvátskej centrálnej banky Boris Vujčič uviedol, že čo sa týka dezinflácie, je do určitej miery skeptický. Ako dodal, pochybuje, že ECB dokáže dostať infláciu do dvoch rokov späť pod dve percentá.

Lane zároveň odmietol obavy, že rast nominálnych miezd je príliš vysoký a mohol by viesť k opätovnému zrýchleniu miery inflácie. Uviedol, že v priemere sa mzdy zvyšujú iba miernym tempom, pričom viacerým zamestnancom sa stále neupravovali.

Ďalšie dôležité správy

EBE 21 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke nákladná loď sa plaví na rieke Mohan pred budovou Európskej centrálnej banky (ECB) vo Frankfurte v Nemecku večer v stredu 14. decembra 2022. Rada guvernérov ECB zasadne vo štvrtok. FOTO TASR/AP


A cargo ship passes the European Central Bank in Frankfurt, Germany, Wednesday, Dec. 14, 2022. The ECB's governing council will meet on Thursday. AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Nebezpečná hra ECB s menovou politikou. V recesii sú dve malé krajiny EÚ, Nemecko ju očakáva