Mimoparlamentná strana Hlas-SD expremiéra Petra Pellegriniho vyzvala vládu SR, aby verejne zareagovala na dnešné rozhodnutie ruského prezidenta Putina, podľa ktorého tzv. ,,nepriateľské krajiny" vrátane SR budú musieť platiť od 1. apríla za dodávky plynu v rubľoch. V opačnom prípade je Rusko pripravené zneplatniť existujúce zmluvy o plyne a zastaviť jeho dodávky.

Scenáre ďalšieho postupu

,,Žiadame vládu SR, aby predstavila verejnosti scenáre ďalšieho postupu vrátane úplnej odstávky importu plynu z Ruska," uviedla strana.

Ruský prezident vo štvrtok uviedol, že ak budú chcieť štáty nakúpiť ruský plyn, budú si musieť otvoriť v ruských bankách účty v rubľoch. ,,Z týchto účtov sa od zajtra budú realizovať platby za dodávky plynu," uviedol Putin v televíznom prejave. Ak sa platby nezrealizujú, bude to Rusko podľa Putina považovať za neuhradenie záväzkov a súčasné kontrakty budú zastavené.

Spoločný európsky postup

Rezort hospodárstva v reakcii na novú situáciu s platbami uviedol, že platba za poslednú faktúru za plyn je už uhradená a nie sú preto potrebné nijaké okamžité kroky Slovenska. ,,Budeme postupovať spoločne s ostatnými členskými štátmi EÚ. Rezort hospodárstva zároveň intenzívne pracuje na znížení závislosti od plynu z Ruskej federácie," uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Matejková.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini počas rokovania 55. schôdze Národnej rady SR 17. februára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Pellegrini: Ak vláda neurobí nič, ľudia budú chudobnieť extrémnym spôsobom