Spojené kráľovstvo sa mohlo na konci roka 2022 tešiť z prekvapivého posypu snehu. Mnohé svahy Álp sú však v súčasnosti viac mokré ako biele. Kombinácia mierneho počasia a dažďa vo Francúzsku a Švajčiarsku prinútila niektoré z nich úplne zatvoriť, informuje portál The Telegraph.

Pár týždňov pred Vianocami predpovedali odborníci skvelý štart do sezóny. Potom prišiel dážď. Do Štedrého večera sa prehnal severnými časťami francúzskych Álp a niektorými územiami Švajčiarska. Zanechal za sebou veľa sklamaných sviatočných lyžiarov. Do 28. decembra webová stránka weathertoski.co.uk informovala, že snehové podmienky v severozápadných Alpách sú „vo všeobecnosti zlé na ročné obdobie a je potrebné oveľa viac snehu“. V čase, keď prišiel Nový rok, sa zmenili na „veľmi zlé“ a niektoré strediská sú pre lyžiarov stále zatvorené.

Nie sú to však všetky zlé správy. Podmienky sú výrazne lepšie v juhovýchodných častiach Álp, najmä v Dolomitoch, ktorým sa vyhlo najhoršie počasie. Severná Amerika a Škandinávia majú takisto dostatok snehu. Aj keď to neponúkne útechu tým, ktorých lyžiarska dovolenka bola plná vody, je to dôkaz toho, aký nepredvídateľný môže byť sneh. S ohľadom na to sa oplatí vedieť si vybrať lyžiarske stredisko, v ktorom je biela takmer vždy zaručená – nech ročné obdobie prinesie čokoľvek.

Mier vysoko

Smerovanie vysoko je jedným z najdôležitejších faktorov pre garantované snehové podmienky. Každých tisíc metrov, na ktoré vystúpite, sa rovná odhadovanému poklesu teploty o 9,8 °C, ak je jasno, a 6 °C, ak je oblačno; každý meter vyššie znamená, že ste oveľa viac nad úrovňou mrazu – bodu, kde sa dážď mení na sneh. Pozor, odborníci varujú, že v čase, keď lyžiarske strediská bojujú s dopadmi klimatických zmien, bude úroveň mrazov naďalej stúpať.

Francúzske stredisko Val Thorens je najvyhľadávanejšou dedinou v Európe (2 300 m) s prístupom na niektoré z jeho najvyšších zjazdoviek až do výšky 3 230 m. Je to jedna z najlepších záruk snehu, ale každé stredisko so zjazdovkami do 3-tisíc m je dobrá stávka.

Ľadovec veľa šťastia

Ľadovce idú ruka v ruke s vysokohorskými strediskami. Tieto gigantické bloky ľadu, ktoré môžu byť hlboké aj viac ako 100 metrov, sú vynikajúce na ochranu snehu po napadnutí. Sú užitočné na zdokonaľovanie zručností pri lyžovaní na ľade.

Najvyššie položený ľadovec v Európe, Plateau Rosa vo výške 3 500 m, prístupný zo švajčiarskeho Zermattu a Cervinie v Taliansku, ponúka 21 km upravených zjazdoviek. Medzi ďalšie pozoruhodné strediská s ľadovcami patria Solden a Hintertux v Rakúsku a Tignes vo Francúzsku. Na všetkých z nich možno nájsť super nadšencov, ktorí zdokonaľujú svoje zručnosti na tréningových kurzoch počas letných a jesenných mesiacov, ak to snehová nádielka dovolí, a vďaka svojim vlastnostiam, ktoré sú zárukou snehu, sú trvalo obľúbené aj v zime.

Severná tvár, šťastná tvár

Všetci poznáme výhody záhrady orientovanej na juh, pretože viac slnečného svetla a rovnaký princíp platí aj pre zjazdovky lyžiarskeho strediska. Aj keď je to krásne, vyhrievať sa na slnkom zaliatych svahoch, nie je dobré pre kvalitu snehu.

Keďže na severne orientované svahy nepôsobí slnko, podmienky zostávajú oveľa konzistentnejšie a sneh je dlhšie v lepšom stave, najmä neskoro v sezóne. Problém je v tom, že väčšina máp zjazdoviek len zriedka ukazuje orientáciu zjazdoviek – na presné posúdenie potrebujete správnu mapu.

Lokalita, lokalita, lokalita

Niektoré destinácie majú šťastie na systémy priaznivého počasia. Japonské letoviská, najmä tie na severnom ostrove Hokkaido, sú toho dobrým príkladom. Nie sú vysoké, nemajú ľadovce a nie sú príliš obdarené svahmi orientovanými na sever. To, čo majú, je geografické šťastie.

Vietor fúka zo Sibíri, zasiahne Japonské more a potom nasype až 15 m najľahšieho a najhustejšieho snehu, aký ľudstvo pozná. Utahské strediská Alta a Snowbird majú vďaka podobnému efektu podobné každoročné sneženie. Väčšina búrkových systémov v Utahu pochádza z Tichého oceánu, ale vplyv má aj miestna geografia. Veľké soľné jazero, severozápadne od mesta, ohrieva blížiaci sa vzduch a pomáha vlhku. Teplý vzduch stúpa, ochladzuje sa a začína padať sneh – jav známy ako sneh s efektom jazera.

Zasnežovanie sa za posledných 20 rokov rozbehlo míľovými krokmi a mnohé strediská investovali milióny do najnovších technológií. Strediská v talianskych Dolomitoch sú skvelým príkladom, kde je takmer všetkých 1 200 km zjazdoviek pokrytých snežnými delami. Pokiaľ bude dostatočne chladno, bude sneh... len to nemusí byť prirodzené.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Lyže ako skvelý darček pre všetkých športových nadšencov