A ani vášnivá diskusia o tomto dokumente tento týždeň na našej domácej politickej scéne nepresvedčí, že tu v skutočnosti nejde o pakt. Ten je len mocenským nástrojom na presadenie cieľov. Dokazuje to sled udalostí.

Hra a nie pakt

V pondelok sa stretol Robert Fico s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom. Debatovali aj o pakte. Potom sa zo šéfa Smeru stal odborník na zahraničnú politiku a na Facebook zavesil svoje „zásadné“ stanovisko k paktu o migrácii.

V ňom aj M. Lajčákovi odkázal, že Slovensko sa musí k paktu negatívne vymedziť a aj určil, čo sa bude čoskoro diať v parlamente. „Správne bude, ak na najbližšej schôdzi NR SR prijmeme v tomto duchu k paktu jasný mandát, ktorým bude viazaný ktokoľvek, kto sa zúčastní akýchkoľvek rokovaní o pakte.“

M. Lajčák je skúsený diplomat, ale ukázalo sa, že táto skúsenosť je mu doma nanič. O prekvapenie sa mu postarala neriadená strela R. Fico. Ten to mal dobre premyslené a aj rozohrané.

Prvým krokom malo byť vmanévrovať ministra M. Lajčáka do boja o post hlavy štátu. Smer začal šíriť zaručené správy, že M. Lajčák je už „nalomený“ a bude kandidovať. To však ministra zahraničných vecí zaskočilo a odkázal (najmä R. Ficovi), že je svojprávny a spravodajské hry odmieta.

Svoje hry však hrali s ním ďalej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa