Predseda vlády SR Eduard Heger víta, že Európska komisia odporučila udeliť Ukrajine aj Moldavsku štatút kandidátskej krajiny. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

„Ako Slovensko sme to presadzovali už v marci na summite vo Versailles a toto dnešné odporúčanie je výsledkom aj nášho niekoľkotýždňového úsilia," povedal Heger. Zároveň verí, že sa európski lídri počas budúcotýždňovej vrcholnej schôdzky v Bruseli s týmto odporúčaním stotožnia.

Členovia Európskej komisie v piatok pod vedením svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku. Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť svoje európske smerovanie a odhodlanie na reformy, preto Európska komisia navrhuje tejto krajine poskytnúť európsku perspektívu a v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová gestikuluje počas vystúpenia na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu 8. júna 2022. FOTO TASR/AP  

European Commission President Ursula von der Leyen delivers a speech during a debate on the conclusions of the European Council meeting of May 30-31 2022, Wednesday, June 8, 2022 in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

Európska komisia odporučila, aby Ukrajina získala štatút kandidátskej krajiny EÚ