Vo štvrtok príde na Slovensko predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Eduard Heger s tým, že hovoriť budú najmä o situácii na Ukrajine.

Heger poznamenal, že je v intenzívnom kontakte s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Ukrajinci sú podľa jeho slov vďační za slovenskú pomoc a podporu.

„Treba si uvedomiť, že Ukrajina sa dnes bráni, bráni si vlastné územie a slobodu, ktorá bola veľmi silno narušená Ruskou federáciou a žiaľ zasahuje nevinných civilných občanov," povedal Heger. Zároveň poďakoval všetkým občanom Slovenska, ktorí na hraniciach pomáhajú pri transporte ukrajinských matiek a žien.

„Naďalej sme v komunikácii s jednotlivými členskými štátmi ohľadom sankcií," uviedol Heger s tým, že Slovensko má jasný postoj.

„My chceme mier. Jasne sa ukazujú krajiny a spoločenstvo zástancov mieru. Práve preto silno potrebujeme akékoľvek sankcie, aby sme dnes ukázali Vladimirovi Putinovi a Ruskej federácii, ale pre budúcnosť komukoľvek, koho napadne napadnúť inú demokratickú krajinu akýmkoľvek vojenským spôsobom, čo ho čaká." Poznamenal, že je potrebné vyslať jasný signál, že chceme mier a nie vojnu.

Pred vojnou podľa premiéra utekajú aj iní ľudia ako Ukrajinci. Tvrdí, že prichádzajú aj ľudia z iných krajín, ktorí sa chcú vrátiť domov z Ukrajiny. „Pre týchto ľudí zabezpečujeme prepravu na najbližšie letiská, aby sa mohli prepraviť do destinácií, odkiaľ pochádzajú," dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: O mestá prebiehajú tvrdé boje. Ropa rastie nad 110 dolárov