Ministerstvo spravodlivosti očakáva, že obchodné spoločnosti zladia zmluvné podmienky s právnymi predpismi EÚ určenými na ochranu spotrebiteľa.
No nechce čakať so založenými rukami, a tak ohlásilo zriadenie komisie na sledovanie všeobecných obchodných podmienok slovenských firiem. Podľa hovorcu ministerstva Michala Jurčiho komisia bude posudzovať, či zmluvy neobsahujú „neprijateľné a nečestné zmluvné podmienky“.
Jana Révayová z tlačového odboru rezortu spravodlivosti pre TREND spresnila, že v komisii by mali sedieť predstavitelia ministerstiev hospodárstva a spravodlivosti, spotrebiteľských združení a zastúpenie by mali mať aj podnikatelia.
Pod drobnohľad sa dostanú spotrebiteľské zmluvy najväčších telekomunikačných, lízingových a energetických spoločností, bánk a mimobankových subjektov či poisťovní. Pod kontrolou sa ocitnú aj menšie spoločnosti, hlavne tie dodávajúce služby vlastníkom bytov.

Pri posudzovaní sa komisia bude opierať o zákon na ochranu spotrebiteľa, ktorý definuje nekalé podmienky. „Pokiaľ však komisia dospeje k záveru, že v zmluve sa nachádza ďalšia podmienka, ktorá by mohla spôsobiť hrubú nerovnováhu v právach a povinnostiach, navrhne podanie žaloby aj v súvislosti s takouto podmienkou. Jedine súd bude oprávnený dospieť k rozhodnutiu o jej neprijateľnosti,“ doplnila J. Révayová.
Hovorca Tatra banky Boris Gandel sa zatiaľ nechce o návrhu podrobnejšie vyjadrovať. No poukazuje na fakt, že napríklad obchodné podmienky bánk vychádzajú zo všeobecne záväzných právnych predpisov a podliehajú dohľadu Národnej banky Slovenska.
Hromadnú žalobu môžu podať i spotrebiteľské organizácie, čo by podľa ministerstva malo v budúcnosti odradiť obchodné spoločnosti od použitia neprijateľných zmluvných podmienok. „Sudca plošne zakáže obchodnej spoločnosti používať do budúcnosti nečestné zmluvné podmienky a bude to oveľa efektívnejšie, ako keď sa majú jednotlivci individuálne brániť na súde v stovkách až tisíckach súdnych sporov.
"Som rád, že sa už podarilo rozbehnúť prvé súdne spory a vyzývam občanov, aby oslovovali najbližšie združenia na ochranu spotrebiteľov vo svojich regiónoch, ktoré sú na takúto agendu pripravené a zamerané,“ vyjadril sa minister spravodlivosti Štefan Harabin. Návrh zákona, ktorý by mal komisiu ustanoviť, plánuje rezort spravodlivosti predložiť do medzirezortného pripomienkového konania v septembri.
Posudzovať a trestať porušovanie právne nedefinovateľných kategórií, akými sú čestnosť a prijateľnosť, ministerstvo navrhlo už koncom júla. Obchodníkom zneužívajúcim „dôveru“ zákazníkov pomocou skrytej reklamy či klamlivého značenia výrobkov za bezplatné hrozí väzením od šiestich mesiacov do troch rokov.
Foto - Vlado Benko