Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok vyzval Bezpečnostnú radu, aby o jeden rok predĺžila povolenie cezhraničnej pomoci smerujúcej do severozápadnej časti Sýrie. Toto opatrenie je však terčom kritiky zo strany Ruska, ktoré má v BR OSN právo veta. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Humanitárna pomoc

Rezolúcia OSN, ktorá umožňuje dodávky pomoci cez sýrsko-turecký hraničný priechod Báb al-Hawá, platí od roku 2014, ale jej platnosť vyprší 10. júla.

Vlani prešlo cez zmienený priechod takmer 10 000 nákladných vozidiel s humanitárnou pomocou, ktoré smerovali do povstalcami ovládaného regiónu Idlib.

Je to jediný priechod, cez ktorý sa môže pomoc dostať do Idlibu bez toho, aby prechádzala cez oblasti pod vládnou kontrolou Damasku.

Suverenita Sýrie

,,Je morálnym imperatívom riešiť utrpenie a zraniteľnosť 4,1 milióna ľudí v tejto oblasti, ktorí potrebujú pomoc a ochranu. Pokiaľ ide o poskytovanie životne dôležitej pomoci ľuďom v núdzi v celej Sýrii, mali by byť k dispozícii všetky kanály," uviedol Guterres na mesačnom zasadnutí BR OSN o Sýrii.

Rusko ako dlhoročný spojenec Damasku by mohlo vetovať návrh na rozšírenie mechanizmu cezhraničnej pomoci, keďže si už vynútilo zníženie počtu povolených hraničných priechodov s odôvodnením, že sa tým porušuje suverenita Sýrie.

Ďalšie dôležité správy

PK 24 Štrasburg - Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell sa prihovára počas debaty k záverom zasadnutia Európskej rady z 24. a 25. marca 2022, vrátane vývoja vojny na Ukrajine a sankcií Európskej únie proti Rusku v Štrasburgu v stredu 6. apríla 2022. FOTO TASR/AP

EU's head of foreign policy Josep Borell delivers a speech during a debate on the conclusions of the European Council meeting of March 24-25 2022, including the latest developments of the war against Ukraine and the EU s
Neprehliadnite

Ruská blokáda vývozu obilia je vojnový zločin, povedal šéf európskej diplomacie