Levan Lefsveridze, spoluzakladateľ gruzínskej agentúry Leavingstone, ktorá projekt spravuje, hovorí, že vznikol ako odpoveď na ruskú imperialistickú agresiu. „Videli sme v tom veľký potenciál, že väčšina ľudí sa bude chcieť zapojiť do delenia Ruska,“ hovorí o neobvyklom nápade. O projekte informuje portál iDnes.cz.

Interaktívna mapa

Agentúra ponúka 2 443 ruských oblastí, ktoré si záujemca môže vybrať z interaktívnej mapy. Predaj sa realizuje prostredníctvom takzvaných nezameniteľných tokenov (NFT) zapísaných na blockchain.

Podľa stanice Rádio Slobodná Európa agentúra už predala 23 oblastí v hodnote 18 704 dolárov. Moskovskú oblasť nemenovaná firma kúpila za skoro 15-tisíc dolárov.

Chcú predávať aj Putinov palác

Agentúra plánuje predávať aj Kremeľ alebo miliardový „Putinov palác“, ktorý si podľa zistení Alexeja Navalného ruský prezident stavia pri Čiernom mori. Chce tiež predávať „vypchaného dedka červenej revolúcie“, prvého sovietskeho vodcu Vladimira Iľjiča Lenina.

Výťažok putuje na konto ukrajinského ministerstva pre digitálnu transformáciu, ktoré akceptuje finančné príspevky na podporu Ukrajiny v kryptomenách alebo najíma IT dobrovoľníkov na kybernetický boj s ruskými hackermi.

Osobná skúsenosť

Leavingstone pripúšťa, že impulzom na predaj digitálnych teritórií bola skúsenosť Gruzínska s ruskou agresiou. Členovia jeho tímu v rokoch 1992 a 2008 „z prvej ruky zažili, aká ničivá dokáže ruská invázia byť“.

Rusko vtedy vojensky podporilo gruzínskych separatistov a v roku 2008 kvôli tomu vypukla šesťdňová rusko-gruzínska vojna. Rusko na odtrhnutých územiach ponecháva vojenskú posádku.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Zelenskyj
Neprehliadnite

Ukrajina bude roky v stave vojenskej pripravenosti rovnako ako Izrael, tvrdí Zelenskyj