Štáty, ktoré majú ropu, vyvážajú ropu. Tie, na ktorých území sa nachádza plyn, predávajú zase plyn. Grónsko nemá ani jedno ani druhé. Má však ľadovce. Rozhodlo sa preto, že vodu z nich bude baliť do fliaš a predávať.
Jednou z firiem, ktorá získala právo na ťažbu ľadovcov v Grónsku je kanadská spoločnosť Iceberg Canada Corporation. Podľa Financial Times Deutschland je síce myšlienka výroby pitnej vody z ľadovca jednoduchá, no realizácie náročná a drahá. Aby firma mohla zabaliť ľadovec do fľaše, potrebuje špeciálne tvarovanú loď, s ktorou sa dostane čo najbližšie k ľadovcu. Posádka lode potom lopatami naberá ľad. Ten sa na súši nechá roztopiť a touto vodou sa naplnia fľaše.
Voda z ľadovca sa však zrejme na pulty supermarketov nedostane. Firma profiluje svoj tovar ako produkt pre zdravý životný štýl, ktorý je určený pre exkluzívnu klientelu. „Je to produkt, ktorý zaplní dieru na trhu vyššej kategórie,“ povedal pre FTD majiteľ Iceberg Canada Corporation Paul Corriveau.
Obyvatelia Grónska sa snažia ľadovce predať skôr, než sa im úplne rozpustia. Každoročne sa roztopí 240 kubických kilometrov ľadu. A tempo sa zrýchľuje. Miestna vláda sa preto snaží získať prostriedky do štátnej kasy aj z licenčných poplatkov na ťažbu ľadovca.
V roku 2001 schválilo Grónsko samostatný zákon, ktorý sa zameriava na podporu vývozu vody z ľadovca. V roku 2005 zase prijalo komplexný program, ktorým chce prilákať investorov. Veľmi dobre to však zatiaľ nefunguje. Spolu s kanadskou firmou, ktorá získala licenciu len nedávno, pôsobia v Grónsku len ďalšie tri firmy. V tomto roku pritom skrachoval pivovar, ktoré pri varení piva používal vodu z ľadovca.
Doteraz sa firmám nepodarilo rozbehnúť ani medzinárodný biznis. Vodu z ľadovca pijú najmä obyvatelia Grónska. Švajčiarska firma Greenland Springwater, ktorá je lídrom vo výrobe vody z ľadovca na ostrove, má zariadenie, ktoré dokáže ročne vyprodukovať 35 miliónov fliaš vody. Zatiaľ však z liniek vychádza za rok asi pol milióna fliaš.
Nápoj švajčiarskej firmy s názvom 938, ktorý dosahuje rekordnú hodnotu pH 9, sa v súčasnosti predáva len v niektorých malých obchodoch vo Švajčiarsku. Výrobku zatiaľ chýba povolenie na predaj v EÚ. Napriek tomu, že Grónsko patrí Dánsku, ktoré je členom EÚ, samotný ostrov je mimo únie. V roku 1982 Grónsko vystúpilo z Európskeho spoločenstva, aby sa vyhlo kvótam v rybolove.
Výrobcovia majú problém aj s tým, ako majú vodu z ľadovcov baliť. Uprednostňujú fľaše zo skla, pretože okrem toho, že vyzerajú luxusnejšie, sú aj šetrnejšie k životnému prostrediu. Lenže vďaka vysokej hmotnosti zvyšujú cenu prepravy. Preto zatiaľ balia vodu do plastových fliaš. To by sa mohlo zmeniť, ak by vodu do fliaš plnili až v krajine, kde sa bude predávať, píše Financial Times Deutschland.
Foto na titulke – Flickr.com