Trojpercentné zvýšenie platov zamestnancov škôl od 1. júla je finančne kryté. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling to uviedol po stredajšom rokovaní vlády. O ďalšom zvýšení sa podľa jeho slov rokuje.

Práve otázky finančného krytia a zabezpečenia trojpercentného zvýšenia vyplývajúceho z kolektívnej zmluvy boli podľa jeho slov dôvodom prerušenia rokovania vlády a vysvetlenia situácie. „Bolo potvrdené, že ministerstvo financií tieto prostriedky poskytne, všetko je už podľa mojich informácií v procese medzi ministerstvami, a tak môžeme povedať, že trojpercentné zvýšenie je zabezpečené a budeme ho od júla poskytovať," uistil Gröhling.

Potvrdil, že minister financií Igor Matovič predložil na rokovaní návrh na desaťpercentné zvýšenie platov zamestnancov v školstve prostredníctvom zvýšenia daní. „To sme zavetovali, trváme na tom, že tieto prostriedky môže pokryť nadvýber súčasných daní," dodal minister školstva.

Rokovania o tejto otázke by mali podľa jeho slov pokračovať. „Verím, že sa budeme rýchlo posúvať dopredu, aby sme mohli potvrdiť, že platy nielen v školstve, ale i v zdravotníctve sa budú od roku 2023 zvyšovať," dodal. Jeho predstavou je minimálne desať percent zafixovaných od roku 2023.

Zvýšenie platov v školstve o desať percent od júla požadujú školskí odborári, v hlavnom meste sa v stredu koná v tejto súvislosti protestné zhromaždenie.

Ďalšie dôležité správy

Protest pracovníkov školstva za lepšie podmienky i vyššie platy
Neprehliadnite

Davy učiteľov protestujú za vyššie platy. Vo fabrike zarobíme viac, odkazujú