Príprava na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu v školstve bola jednoduchšia ako na tú prvú. V rozhovore pre TASR to pred začiatkom školského roka 2020/2021 uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

„Tá (prvá vlna) nám trochu pomohla, lebo sme pripravili podklady, manuály a legislatívu. Za tých 77 dní sme to zažili aj v praxi. Príprava na druhú vlnu bola o to jednoduchšia, lebo sme vedeli tieto manuály už len upravovať a doťahovať do väčšej dokonalosti,“ uviedol minister školstva s tým, že sa vedia na to omnoho lepšie pripraviť.

Rovnako aj školy vedia, čo ich čaká. „Rozdiel medzi prvou a možno druhou fázou, ktorá príde, nebude veľmi výrazný, ale bude viac uprataný. V tej prvej fáze sme chrlili rôzne opatrenia, v tejto druhej fáze sme vytvorili semafor, ktorý je vizuálne viac pochopiteľnejší,“ podotkol Gröhling.

Semafor určí opatrenia

V rámci zelenej fázy sú základné opatrenia, pretože situácia v škole je bezpečná. „Pre nás sú najdôležitejšie prvé dva týždne nového školského roka,“ povedal minister. Pripomenul, že do školských zariadení sa vráti zhruba 800-tisíc ľudí a dôležité je zabezpečiť najmä ich bezpečnosť.

Žiaci na druhom stupni základných škôl a stredoškoláci musia nosiť rúška aj v triedach, žiakom na prvom stupni ich rezortu školstva odporúča nosiť. Gröhling poznamenal, že mnohé deti z prvého stupňa už počas letných škôl rúška v triedach nosili, za čo vďačí najmä ich učiteľom. „Deti si na ne napríklad niečo nakreslili, napísali si mená, niektoré si ich vyrábali a následne nosili,“ poznamenal minister.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (SPU) začala s rekonštrukciou Študentského domova (ŠD) Mladosť. Zrekonštruované budú izby na prvom a druhom poschodí vrátane rekonštrukcie podláh, maľovania, výmeny elektroinštalácie, nákupu nového nábytku pre študentov. Celková investícia dosiahne zhruba 670.000 eur. Rekonštrukcia sa realizuje v mesiacoch júl až september, ukončená by mala byť do začiatku nového akademického roka. FOTO TASR - Henrich Mišovič, 14. júla 2020
Neprehliadnite

Rúška budú povinné všade na internátoch univerzít okrem izieb

Oranžová fáza sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga. „Túto zónu sme už zažili. Tu by sme delili deti v materských či základných školách a následne by sme prešli na dištančné alebo online vzdelávanie,“ povedal minister. Za najzásadnejšiu zmenu označil šéf rezortu školstva fakt, že sa školy nebudú zatvárať celoplošne, ale lokálne. „Keď bude nejaký problém v Bratislave, tak nebudeme predsa zatvárať školy v Košiciach,“ povedal minister. Ak prípadov bude veľa, na základe odporúčania regionálnych úradov verejného zdravotníctva príde k obmedzovaniu vyučovaniu v jednotlivých mestách. „Ale to je už extrém a myslím si, že sa k nemu nedostaneme,“ uviedol Gröhling.

Rezort školstva zatiaľ nemá informácie o tom, že by sa niektorá škola nemala otvoriť 2. septembra. „Máme informácie, že regionálne úrady verejného zdravotníctva komunikujú so školami a nastavujú si ešte interné pravidlá komunikácie. Ja sa tiež chcem osobne stretnúť so všetkými riaditeľmi regionálnych úradov, aby sme sa poznali a vedeli situáciu zhodnotiť. Tento modul, ktorý sme vytvorili, je omnoho efektívnejší, lebo každý región je špecifický,“ uzavrel minister.