J. Statchakis podľa denníka povedal, že Grécko bude mať v marci problémy s peniazmi, ak sa nezlepší výber daní. „A potom uvidíme, aká bude Európa tvrdá,“ mal dodať.

„Nepovedal som, že v marci budeme mať problém s likviditou,“ dušoval sa v sobotu na Twitteri minister. Dodal, že očakávaný nedeľňajší prejav premiéra Alexisa Tsiprasa v parlamente bude obsahovať aj plán na zvýšenie príjmov z daní a zabezpečenie potrebných financií pre štátnu pokladnicu.

„Do leta nebude žiadny problém ani s uzavretím dohody“ s európskymi partnermi, tvrdil J. Statchakis.

Januárové voľby vyhrala Tsiprasova radikálna ľavicová opozičná strana Syriza vďaka sľubom, že zmierni úsporné opatrenia, ktoré citeľne vplývajú na ekonomiku a na obyvateľstvo. Prísne škrty s úspornou hospodárskou politikou sú však podmienkou medzinárodného záchranného programu, na základe ktorého krajina tvrdo spláca obrovské dlhy.

Minister financií Janis Varufakis nebude podľa zdrojov agentúry Reuters na stretnutí s partnermi z eurozóny, ktoré má byť v stredu, súhlasiť s ničím, čo by krajinu udržalo v doterajšom záchrannom programe. Namiesto toho bude Grécko naďalej žiadať nejakú preklenovaciu pôžičku umožňujúcu udržanie gréckych financií v chode, kým Atény nepredstavia nový plán reforiem a splácania dlhov. Ministri financií eurozóny na druhej strane očakávajú, že im Grécko v stredu predstaví plán, ako sa chce krajina stať finančne nezávislá.