Vzťahy medzi dvomi juhovýchodnými členmi NATO iskria. Turecko minulý týždeň oznámilo, že do stredozemných vôd južne od gréckeho ostrova Kastelorizo vyšle prieskumnú loď, ktorá má hľadať ložiská zemného plynu. Nad ostrovom, ktorý je obývaný zhruba 500 ľuďmi a leží necelé tri kilometre od tureckej pevniny, preleteli dve turecké stíhačky, informovali české Hospodářské noviny. Grécko na oplátku smerom k ostrovu vyslalo niekoľko vojenských lodí, no turecká prieskumná loď k ostrovu nakoniec neodplávala.

Grécko a Turecko sa sporia ohľadom možností ťažby zemného plynu v Stredozemnom mori. Ankara si nárokuje sporné územia na základe vlaňajšej kontroverznej dohody s Líbyou. Atény to odmietajú a tvrdia, že námorné zóny gréckych ostrovov sa musia dodržiavať. Proti Turecku sa postavili aj Spojené štáty a Európska únia. S úniou má Turecko momentálne narušené vzťahy.

Spoločný plynovod

Z ložísk zemného plynu vo východnom Stredomorí, ktoré boli objavené v poslednom desaťročí, má ťažiť aj EÚ. Krajiny ako Egypt, Izrael, Cyprus a Grécko chystajú spoločný plynovod smerujúci do Únie, no Turecko neprizvali. A to napriek tomu, že má v oblasti najdlhšie pobrežie.

Podľa starej zmluvy OSN o morskom práve z roku 1982 má Grécko ekonomický vplyv až do vzdialenosti 370 kilometrov od pobrežia, vrátane množstva ostrovov vo východnom Stredomorí. To obmedzuje turecké aktivity na mori. „Trháme a vyhadzujeme mapy východného Stredozemného mora, ktoré Turecko uväznili na pevnine,“ vyjadril sa nedávno turecký viceprezident Fuat Oktay. A tak turecké prieskumné lode v sprievode vojenských plavidiel začali vŕtať do morského dna.

Minister obrany Grécka Nikos Panagiotopoulos v rozhovore pre televíznu stanicu Star nedávno vyhlásil, že sú pripravení na všetko, aj na vojenské akcie proti Turecku. Vraj zaznamenávajú nárast počtu provokácií.

Agresívne správanie Turecka

„Správanie sa Turecka je v poslednej dobe dosť agresívne. Myslím si, že jediným spôsobom, ako môže Grécko čeliť podobnému správaniu, ktoré má tendenciu k agresii, je na jednej strane využiť všetky svoje diplomatické zbrane, a na strane druhej zabezpečiť zvyšovanie zadržiavajúcej moci ozbrojených síl,“ povedal N. Panagiotopoulos. Následne potvrdil, že sú pripravení aj na vojenské urovnanie konfliktu.

Keby prieskumná turecká loď začiatkom augusta predsa len vyplávala k ostrovu Kastelorizo, možno očakávať vyhrotenejšie vzťahy. Grécko bude od EÚ požadovať uvalenie konkrétnych sankcií voči Turecku. Rovnako tak sa chystá problémy s Tureckom riešiť v rámci NATO, chce tiež podniknúť kroky na pôde Bezpečnostnej rady OSN.