Grécky minister zahraničia Nikos Dendias dnes kritizoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý v nedeľu Grécku nepriamo pohrozil balistickými strelami. Erdogan povedal, že jeho krajina nebude nečinne prihliadať, ak sa Grécko neupokojí ohľadom svojej vojenskej prítomnosti na ostrovoch v Egejskom mori. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Ide o ďalšiu Erdoganovu ostrú rétoriku voči Grécku, ktorých dlhodobé spory sa podobne vyhrotili začiatkom septembra.

Je to neprijateľné...

„Začali sme vyrábať naše vlastné balistické strely... Samozrejme, že z nich majú Gréci strach," povedal Erdogan v nedeľu v severotureckom meste Samsun.

„Keď sa povie Tayfun, Gréci majú strach a hovoria: '(Tie strely) zasiahnu Atény'. Áno, samozrejme, zasiahnu," dodal Erdogan s odvolaním sa na balistickú strelu krátkeho doletu, ktorú jeho krajina otestovala v októbri.

Dopadla do Čierneho mora do vzdialenosti asi 560 kilometrov, čo je asi dvojnásobok doletu súčasného tureckého arzenálu, uviedol server Politico. Erdogan tiež vyhlásil, že Turecko nebude nečinne sedieť, ak sa Atény „neupokoja" a ak budú kupovať zbrane, okrem iného z Ameriky, pre ostrovy v Egejskom mori.

„Je neprijateľné a všeobecne odsúdené, aby spojenecká krajina, člen NATO, hrozila Grécku raketovým útokom," povedal dnes minister Dendias pri príchode do Bruselu na schôdzku ministrov zahraničia EÚ.

„Tento ´severokórejský´ prístup sa nemôže a nesmie dostať do Severoatlantickej aliancie," dodal Dendias.

Nedokázali prekonať vzájomnú historickú nevraživosť

Grécko aj Turecko sú členmi NATO, ale ani v tejto aliancii nedokázali prekonať vzájomnú historickú nevraživosť.

Niektoré grécke ostrovy v Egejskom mori sú veľmi blízko Turecka a obe krajiny sa dlhodobo navzájom obviňujú z narúšania priestoru a porušovania medzinárodného práva, Turecko tiež kritizuje Atény za vojenskú prítomnosť na ostrovoch.

Vzťahy Grécka a Turecka narúša aj migrácia z Turecka do Grécka a prieskum ťažby vo východnom Stredomorí, okrem iného v oblasti Cypru, rozdeleného na grécku a tureckú časť.

Ďalšie dôležité správy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Neprehliadnite

Erdogan tvrdí, že kandidatúra vo voľbách roku 2023 bude jeho posledná