Grécka vláda presadila zatiaľ len dva z 15 dohodnutých reformných krokov. Atény zaostávajú najmä v privatizácii štátneho majetku, uviedli diplomatické zdroje.

Podľa vlaňajšej letnej dohody s krajinami eurozóny, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom (MMF) má Grécko do roku 2018 získať finančnú pomoc až 86 miliárd eur, ak bude plniť dohodnuté reformy. Obidve strany sa neskôr dohodli na postupných krokoch na zmiernenie gréckej dlhovej záťaže.

Handelsblatt uviedol, že euroskupina, ktorú tvoria ministri financií eurozóny, schválila v máji uvoľnenie 10,3 miliardy eur. Z tejto čiastky už odišlo do Atén 7,5 miliardy eur, zvyšok má byť prevedený na jeseň.

Šéf európskeho záchranného fondu ESM Klaus Regling v sobotu gréckym médiám povedal, že Grécko by veľmi skoro mohlo získať prvú časť dohodnutých opatrení na zmiernenie dlhu, ak dokončí zostávajúce dohodnuté reformy. K. Regling rovnako povedal, že ak sa Grécko bude držať dohodnutých plánov, mohlo by sa na budúci rok vrátiť na dlhopisové trhy.