Radu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) včerajším rozhodnutím vlády posilnia dvaja noví členovia. Do funkcie by mali nastúpiť dnes. Vláda pritom v plnej miere nezohľadnila odporúčania hodnotiacej komisie, ktorá kandidátov vypočula ešte v júni. Okrem kandidáta s najvyšším počtom bodov ministri do funkcie posunuli aj kandidáta zo štvrtého miesta.

Druhostupňový odvolací orgán Úradu, ktorý kontroluje najväčšie verejné zákazky. Dlhodobo pôsobí ako neúplná, čo komplikuje jej rozhodovanie. Aj po vymenovaní dvoch nových kandidátov bude orgánu do plného počtu deviatich členov jeden chýbať, môže sa však pokúsiť zvrátiť patovú situáciu vo viacerých dôležitých tendroch.

Milan Střelec
Neprehliadnite

Kičurov dodávateľ rúšok z Jelky nevrátil zálohu. Štátne rezervy podali trestné oznámenie

Víťaz z prvého a štvrtého miestach

Novými členmi rady ÚVO sa stali Peter Kubovič, ktorému hodnotiaca komisia po verejnom vypočutí udelila najvyšší počet bodov a Ivan Pudiš, ktorého komisia odporučila ako štvrtého v poradí. Vláda zatiaľ svoje rozhodnutie uprednostniť kandidáta s nižším počtom bodov nekomentovala. Úrad vlády však už v čase organizovania konkurzu upozornil, že komisiou navrhnuté poradie kandidátov nebude pri menovaní záväzné.

Peter Kubovič, doktor práva, sa v minulosti opakovane, avšak neúspešne uchádzal aj o miesto predsedu ÚVO. Na úrade v minulosti pôsobil ako riaditeľ legislatívno-právneho odboru, neskôr viedol odbor verejného obstarávania na ministerstve zahraničných vecí a v meste Trnava. V projekte, ktorý predstavil v rámci verejného vypočutia, rade vyčítal, že nemá dôveru obstarávateľov a uchádzačov. Kritizoval najmä nepresvedčivé odôvodňovanie a protichodnosť v rozhodnutiach rady. Rokovania rady by podľa neho mali byť verejné.

Najviac bodov vo verejnom vypočutí kandidátov na člena rady ÚVO získal Peter Kubovič.
Zdroj: Michal Svítok
Najviac bodov vo verejnom vypočutí kandidátov na člena rady ÚVO získal Peter Kubovič.

Druhým úspešným kandidátom je magister práva Ivan Pudiš do začiatku minulého roka pôsobil na ÚVO ako úradník, venoval sa dohľadu nad verejným obstarávaním. Následne pôsobil ako referent Oddelenia verejného obstarávania na bratislavskom magistráte.

Kandidáti, ktorí po júnovom verejnom vypočutí skončili na druhom a treťom mieste, sa tak napokon členmi druhostupňového odvolacieho orgánu ÚVO nestanú. Jozef Bálint v minulosti pôsobil ako kontrolór ÚVO, aktuálne je vedúcim nákupu v spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu Bratislava. Miroslav Cák je právnikom advokátskej kancelárie AGM Partners, v minulosti spolupracoval s Nadáciou Zastavme korupciu.

Poradie na druhej a tretej priečke sa po zverejnení výsledkov vypočutia dodatočne menilo. Matej Kurian, jeden z členov hodnotiacej komisie zistil konflikt záujmov, keďže rovnako ako M. Cák v minulosti pôsobil v Nadácii Zastavme korupciu. Po odpočítaní bodov, ktoré Kurian pôvodne Cákovi udelil, sa na druhé miesto v hodnotení posunul J. Bálint.

Rozhodnutia rady brzdia spory

Rada ÚVO by mala mať deväť členov. Samotný Úrad v rade v súčasnosti zastupujú jeho predseda Miroslav Hlivák a podpredseda Jaroslav Lexa. Tretím zástupcom Úradu by mal byť druhý podpredseda, toto miesto však v súčasnosti obsadené nie je. „Ohľadom pozície podpredsedu som

viedol niekoľko rokovaní s odborníkmi- s ľuďmi, ktorí by boli prínosom pre úrad a ktorí by sa stotožnili s filozofiou, s akou úrad vediem,“ povedal pre týždenník TREND predseda ÚVO M. Hlivák. Kandidátov však podľa neho zneisťuje budúcnosť Úradu, aj v kontexte presunutia legislatívnej iniciatívy zo samotného ÚVO do rúk nového podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého. „Úprimne teda poviem, že neviem, čo úrad čaká, čo sa pripravuje, v akej podobe má fungovať,“ dodal predseda ÚVO.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák.
Zdroj: Pavol Zachar
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák.

Okrem predsedu Úradu a jeho podpredsedov má v rade sedieť šesť nominantov vlády. Štyria pôsobia v rade už dlhšie. Okrem advokáta Milana Bracha aj nominant strany Smer Marek Vladár, Nina Komorníková, ktorej manžel pracuje pre podnikateľa Ivana Kmotríka a Eva Hečková, ktorá má konflikt záujmov pre súčasné pôsobenie v rade aj v Správe štátnych hmotných rezerv. Odvolanie Komorníkovej a Hečkovej preto vlani žiadala Nadácia Zastavme korupciu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa