Americký finančník Richard Fuld sa stal symbolom najväčšieho krachu v dejinách USA. Počas jeho vedenia v septembri 2008 investičná banka Lehman Brothers, ktorá spravovala aktíva v hodnote 639 miliárd dolárov, zbankrotovala. Po páde, ktorý vyvolal globálnu finančnú krízu, sa R. Fuld potichu „vyparil“ a živil sa poradenstvom.

Po siedmich rokoch, od pamätného vypočúvania pred Kongresom, sa po prvýkrát objavil na verejnosti. Bankár, ktorý sa preslávil svojou aroganciou a prischla mu prezývka Gorila, vystúpil na konferencii Marcum MicroCap v New Yorku pred 1 300 finančníkmi, ktorí práve obedovali. Ide o konferenciu, na ktorej startupy hľadajú investorov.

„Je to moje prvé verejné vystúpenie od roku 2008. Samozrejme, ak nepočítam skvelé časy s Kongresom,“ odľahčil R. Fuld. Očakávania, čo povie, boli veľké a americké televízie jeho prejav vysielali naživo.

R. Fuld vety koncipoval do detailov, aby tlačil na citlivú nôtu, že aj on je len ľudská bytosť, ale čo je podstatnejšie, svoje pochybenie v riadení bankového gigantu a spoluvinu za globálnu krízu odmietol.

Kríza bola obrovská búrka

Dôvod, prečo banka Lehman Brothers skončila v bankrote, skúmala aj FBI, ale R. Fuld z obvinení vyviazol bez ujmy. Stal sa symbolom prehnitého právneho systému, ktorý bol pred krízou s finančným sektorom prerastený machináciami a morálnym hazardom.

„Čo povedal Sigmund Freud? Môžete si o mne povedať, čo len chcete. Som v poriadku, pretože moja matka ma stále miluje. Má 96 rokov,“ priznal pred publikom. Keďže sa po kríze cítil ako zbitý pes a na verejnosti bol verejne pranierovaný, po rokoch sa cíti silnejší. Prirovnal sa k filmovej boxerskej hviezde Rocky - boxerovi, ktorý sa nevzdáva. „Čo to povedal Rocky? Nie je to o tom, ako tvrdo ťa udrú, ale či po údere vstaneš. Milujem Rockyho,“ reagoval uvoľnene 69-ročný Newyorčan.

Kríza bola podľa neho jedna „obrovská búrka“, ale v tom, kto je za ňu zodpovedný, má jasno: americká vláda. Podľa neho zabezpečila nereálne podmienky, že hypotéky si od bánk brali aj rizikoví „subprime“. Počujete správne - vláda a nie banky, pretože regulácia bola veľmi slabá. Následne vláda poslala Lehman do bankrotu, zatiaľ čo konkurenciu zachránila.

„Lehman nebola banka, ktorá mala skončiť v bankrote,“ povedal. Ešte na konci roku 2008 mala podľa R. Fulda základný kapitál vo výške 28 miliárd dolárov (kapitálovú primeranosť na úrovni 11 percent) a ďalšie aktíva vo výške 127 miliárd dolárov. Bankár však ani náznakom nespomenul objektívne pochybenia a chamtivosť investičných bánk, ktoré boli popreplietané v sektore toxických hypoték. Tie tvorili značné podiely v portfóliu lehmanovcov.

Časopis Time R. Fulda po kríze zaradil medzi 25 najväčších hriešnikov, ktorí sa najviac podpísali na vzniku globálnej finančnej krízy. Nikto mu nemôže odpustiť zodpovednosť (banke šéfoval 14 rokov), že investičná banka Lehman Brothers, štvrtá najväčšia v USA, nakúpila značné množstvo toxických cenných papierov.

Šlo hlavne o tie, ktorých cena bola viazaná na hypotéky, ktoré americké komerčné banky poskytovali klientom s nízkymi príjmami (subprime mortgage). Celý trh žil v subprime bubline, ktorá sa od roku 2001 nafúkla z hodnoty 173 miliárd na 665 miliárd dolárov v roku 2005.

Podľa R. Fulda vláda predávala voličom „americký sen“, v ktorom bolo normálne, že každá rodina bez ohľadu na príjmy a riziko môže vlastniť dom, pretože si požičia. Banky boli len realizátormi týchto snov. V roku 2007 však americká centrálna banka Fed zvýšila úrokové sadzby a zavelila k obratu. „Zvýšené sadzby viedli k zdražovaniu hypoték a nárastu splátok, a teda aj k obrovskému počtu nesplácaní hypoték. Banky odpisovali a aktíva predávali,“ vysvetľoval pre finančníkmi.

Došlo k škrtaniu pracovných pozícií a nákladov finančných inštitúcií a firiem. Ekonomika sa dostala do „sľučky“. Podnikatelia narážali na neochotu bánk poskytovať úvery, čo viedlo na pracovnom trhu k nárastu nezamestnanosti, zníženiu spotreby a investovania. 

Hard-core kapitalista

Aj keď by to od R. Fulda nikto nečakal, v prejave spomenul, že v jadre bublajúcej krízy sa roztvorili príjmové nožnice. „Ja viem, že to nechcete počuť odo mňa, ale bohatí sú ešte bohatší a znova stredná trieda v Amerike trpí,“ dodal s plnou vážnosťou. Zároveň priznal, že je „hard-core kapitalista“, ktorý verí, že je správne, že kapitalizmus funguje len vtedy, ak začína zhora a filtruje sa cestou nadol.

Jeho pracovné nasadenie zodpovedalo imidžu samozvaného superkapitalistu. Bol preslávený tým, že s podriadenými konal tvrdo až „militaristicky“ a z duše neznášal názorovú opozíciu. Dokonca neváhal svoje okolie zastrašovať, čím si vyslúžil prezývku Gorila. Jeden vypchatý exemplár gorily mal dokonca v kancelárii.

Pol roka po kolapse si finančník založil malú firmu Matrix Advisors LLC, ktorá radí veľkým klientom, ako naložiť s peniazmi. Využíva cenné biznis kontakty v politike, ale aj vo finančnom svete. Naposledy sa so svojou firmou v médiách zviditeľnil, keď buchol kladivom a otvoril čínsku burzu vo Wu-chane. Bol tam presviedčať čínske firmy, aby aj s jeho pomocou vstúpili na americký akciový trh. 

Na záver prejavu v New Yorku chytil pohár s drinkom a povedal: „Bože, tak rád to hovorím. Toto nie je škótska a rum. Nie je nič pôvabné na mne, ale myslel som si, že je čas, aby som zdvihol svoju škaredú hlavu. Užite si jazdu a nič neľutujte,“ dodal s tým, že sa nadobro vzdal alkoholu. Arogancie a sebavedomia ale evidentne nie.