Americká internetová spoločnosť Google čelí novému vyšetrovaniu zo strany Európskej komisie (EK). Dôvodom je podozrenie, že firma núti výrobcov, aby na zariadeniach s jej operačným systémom Android nastavovali Google Assistant ako predvolenú hlasovú asistenčnú službu. Uviedol to  na twitteri reportér spravodajskej agentúry MLex.

Európska komisia podľa agentúry Reuters nechcela túto informáciu komentovať. Poukázala však na júnovú tlačovú konferenciu, na ktorej jej podpredsedníčka Margrethe Vestagerová vyjadrila obavy týkajúce sa praktík na trhu s hlasovými asistenčnými službami. „Existujú obavy týkajúce sa snáh obmedziť počet hlasových asistenčných služieb dostupných na smart zariadeniach," uviedla vtedy Margrethe Vestagerová.

Google
Neprehliadnite

EÚ dala Googlu ultimátum: Za dva mesiace musí zlepšiť výsledky pri vyhľadávaní letov a hotelov

Google, ktorý prevádzkuje najpoužívanejší internetový vyhľadávač na svete, dostal v posledných rokoch od Európskej komisie za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže už tri pokuty v celkovom objeme 8,25 miliardy eur. Komisia firmu pokutovala okrem iného za zneužívanie dominantného postavenia na trhu u operačného systému Android.

V júni komisia začala nové vyšetrovanie spoločnosti Google s cieľom zistiť, či firma neobmedzuje konkurenciu na trhu technológií pre digitálne reklamu. Komisiu zaujíma, či Google neuprednostňuje vlastné služby pre on-line reklamu pred konkurenčnými vydavateľmi, zadávateľmi reklamy a podnikmi, ktoré ponúkajú podobné služby. Ak EK zistí porušovanie protimonopolných pravidiel, môže vymerať pokutu až do desiatich percent ročných tržieb firmy a nariadiť úpravu jej obchodných praktík.