Globálne ceny dovozu potravín tento rok vzrastú o 12 percent na nový rekord, očakáva Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Celkovo by svetový účet za import potravín vrátane nákladov na dopravu mal dosiahnuť 1,715 bilióna dolárov (1,406 bilióna eur) po 1,530 bilióna dolárov v roku 2020, uviedla FAO vo svojom potravinovom výhľade (Food Outlook), ktorý zverejňuje dvakrát ročne.

Kukurica
Neprehliadnite

Svetové ceny potravín vzrástli v máji najprudšie za takmer 10 rokov

Nárast obchodu s poľnohospodárskymi produktami počas pandémie ukázal, že neelastickú povahu spotreby potravín a odolnosť svetových trhov avšak zvyšovanie cien od konca roka 2020 predstavuje rastúce riziko pre chudobnejšie krajiny závislé od dovozu, uviedla FAO. Mesačný index cien potravín FAO sa v máji dostal na 10-ročné maximum z dôvodu prudkého zdraženia obilnín, rastlinných olejov a cukru.

Podľa FAO separátny index cien importu potravín vrátane nákladov na dopravu takisto prudko stúpol a v marci sa dostal na nový rekord, ktorý prekonal úrovne zaznamenané počas minulých období výrazného rastu cien potravín v rokoch 2006 až 2008 a v rokoch 2010 až 2012.