Generálna prokuratúra (GP) SR považovala prepustenie údajného bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby v roku 2017 za nezákonné. Vyplýva to z listu, ktorý GP SR adresovala vtedajšej ministerke spravodlivosti. Listinný dôkaz sa čítal vo štvrtok počas procesu s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS).

Vtedajší generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý je pod listom podpísaný, pritom v stredu (11. 8.) vo svedeckej výpovedi uviedol, že „nikto doteraz nepovedal, že prepustenie ako také nebolo v súlade so zákonom“. Za nepodanie sťažnosti voči prepusteniu Kudličku mal Dušan Kováčik podľa obžaloby inkasovať 50-tisíc eur.

Na snímke bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 7. júla 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik žiada pridelenie svojho prípadu inej prokuratúre

Niekdajší generálny prokurátor v prílohe listu adresovanom ministerke konštatoval, že nie je oprávnený podať podnet na dovolanie proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie. „Napriek tomu som považoval za potrebné informovať vás o zisteniach,“ čítala samosudkyňa ŠTS z listu.

Samosudkyňa Pamela Záleská vo štvrtok po 15.30 h prerušila hlavné pojednávanie. Pokračovať bude deviatym pojednávacím dňom v piatok 13. augusta.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.

Na snímke svedok a bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár pred hlavným pojednávaním s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K. na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 11. augusta 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Čižnár na súde podržal Kováčika v kauze prepustenia mafiána Kudličku. Sám mal na vec iný názor