Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom oznámila Moldavsku, že v októbri zníži dodávky zemného plynu do tejto krajiny o 30 percent. Uviedol to dnes moldavský vicepremiér a minister infraštruktúry Andrei Spinu.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová už začiatkom týždňa varovala, že Gazprom by mohol od začiatku októbra dodávky plynu do Moldavska znížiť, alebo dokonca úplne zastaviť. Upozornila tiež, že podľa zmluvy by Moldavsko malo od začiatku októbra dostávať ruský plyn za výrazne nižšie ceny.

Moldavsko, ktoré je od ruského plynu silno závislé, patrí medzi najchudobnejšie krajiny v Európe. Prudký nárast cien plynu po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v krajine vyvolal politické napätie.

Šéf moldavskej plynárenskej spoločnosti Moldovagaz Vadim Ceban dnes uviedol, že firma uhradila Gazpromu chýbajúcu časť platby za septembrové dodávky plynu.

Prozápadne orientovaná prezidentka Sanduová opakovane odsúdila vojnu Moskvy proti Ukrajine a usiluje sa o členstvo svojej krajiny v Európskej únii. Jej kritici jej vyčítajú, že mala vyjednať lepšiu dohodu o dodávkach plynu s Ruskom, ktoré je hlavným dodávateľom tejto suroviny do Moldavska. V nedeľu v moldavskom hlavnom meste Kišiňove niekoľko tisíc ľudí demonštrovalo za demisiu prozápadnej vlády.

Moldavské ministerstvo zahraničia dnes uviedlo, že Moldavsko neuzná ruské „snahy o nezákonnú anexiu" štyroch ukrajinských oblastí, ktoré Moskva čiastočne okupuje. „Naša krajina potvrdzuje svoju silnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc," dodalo.

Ďalšie dôležité správy

KK58 Berlín - Na archívnej snímke z 11. marca 2021 v Berlíne nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová počas tlačovej konferencie. V dôsledku globálneho otepľovania hrozí v Nemecku v budúcnosti čoraz vyššie riziko období horúčav, sucha i silných dažďov. Ako vyplýva zo záverov správy analyzujúcej dosah klimatickej zmeny zverejnenej v pondelok 14. júna 2021, ktorú dala vypracovať nemecká vláda, na celom území krajiny môže dôjsť k veľkým škodám čo sa týka prírody, infraštruktúry aj
Neprehliadnite

Nemecko poskytne Moldavsku 60 miliónov eur na zvládnutie energetickej krízy