„Budeme sedieť na predsedníctve ešte dnes,“ uviedol predseda Demokratickej strany Michal Kravčík. To, či nezaradených poslancov okolo Ľ. Galka vylúčia z kandidátky, je podľa jeho slov vecou predsedníctva. Dodal však, že na ich odchode z kandidátky trvá.

Z volebného boja by tak mohli vypadnúť kandidáti DS a bývalí členovia SaS Ľ. Galko, Natália Blahová, ale aj volebný líder Jozef Rajtár a ďalší nezaradení poslanci Vladimír Sloboda, Miroslav Ivan, Radoslav Pavelka a Renáta Kaščáková.

Kiššová dá hlas SaS

Nezaradená poslankyňa J. Kiššová, ktorá spolu s Ľ. Galkom a N. Blahovou odišla z SaS, v piatok na sociálnej sieti vyjadrila podporu práve liberálom.

„Predsa len budem voliť SaS, napriek všetkému. Napriek tomu, že som z tejto strany odišla a že aj dnes mám množstvo výhrad,“ skonštatovala a poukázala na ich program. Dodala, že do verejného ani straníckeho života sa vrátiť nateraz neplánuje.

M. Kravčík vyzval nezaradených poslancov, ktorí do strany vstúpili po odchode z SaS, aby odišli z kandidátky DS, v utorok (18. 2.) po tom, ako podporili otvorenie mimoriadnej schôdze NR SR k vládnym opatreniam na zvýšenie prídavku na dieťa, zrušenie diaľničnej známky a zavedenie 13. dôchodku.

Opozícia namietala, že schôdza bola zvolaná nezákonne. Parlamentné voľby budú 29. februára. Kandidáti sa môžu vzdať kandidatúry alebo môžu byť odvolaní najneskôr 48 hodín pred začatím sa volieb. Odstupovať teda môžu do 27. februára do 7. hodiny ráno.

Aktualizované o 18:30:

Nakoniec ostávajú

Predsedníctvo DS stojí za nezaradenými poslancami NR SR okolo Ľ. Galka, Natálie Blahovej a volebného lídra J. Rajtára. Strana o tom informovala po piatkovom zasadnutí predsedníctva, ktoré malo rozhodnúť o ich stiahnutí z kandidátky do volieb po tom, ako v parlamente podporili otvorenie mimoriadnej schôdze.

„Predsedníctvo plne stojí za poslancami NR SR a Demokratická strana ide jednotne a so silnou kandidátkou do volieb, posilnená zápasom o naše ideály,“ píše sa v stanovisku strany, ktoré poskytla Silvia Šimeková z tlačového oddelenia DS.

Členovia predsedníctva v piatok prerokovali situáciu. Tá podľa slov S. Šimekovej vznikla „rozdielnou interpretáciou komunikácie strany voči verejnosti“ po zvolaní schôdze parlamentu. Vysvetlila, že vo vnútri strany došlo k stretu pravicových hodnôt a nutnosti reagovať na populistické kroky Smeru-SD.