Svojou neúčasťou chcú dať signál, že budú chrániť základné demokratické princípy v strane. Kongres vo Zvolene zvolal predseda SaS Richard Sulík, aby si na ňom potvrdil pozíciu predsedu strany.

„Platí moje rozhodnutie, že na kongres nejdem, pretože môj mandát Richard Sulík má. Je pre mňa predsedom až do roku 2020 rovnako aj volebným lídrom. Väčší mandát mu dať neviem," povedala J. Kiššová.

„Nevnímam pozitívne fakt, že už druhýkrát, keď sa na scéne objaví niekto, kto by v budúcnosti uvažoval kandidovať na túto pozíciu, okamžite sa zvoláva mimoriadny kongres a necháva sa mu na ďalšie štyri roky potvrdzovať predsedu," doplnila.

Dôvod na predčasnú voľbu predsedu nevidí ani Ľ. Galko. N. Blahová zopakovala, že sa kongresu nezúčastní. „Keby som tam prišla, potvrdila by som, že takto sa majú voliť predsedovia strany a vytvárať vnútrostranícka demokracia. Chceli sme našou neúčasťou dať signál, že budeme chrániť základné demokratické princípy v strane, ktorá má v názve sloboda," dodala.

Predseda SaS reaguje

Šéf SaS uviedol, že stanovy strany umožňujú zvolať mimoriadny kongres a voliť predsedu aj skôr. „Keď sa ozvali hlasy, že niekto iný má záujem kandidovať, nepoznám demokratickejší spôsob, ako umožniť mu to," povedal Sulík.

Ľ. Galko reagoval, že takéto hlasy sa objavili v súvislosti s termínom jún 2020. "Tak, aby prípadní záujemcovia mali dostatok času na vnútrostranícku kampaň spočívajúcu napríklad v spracovaní programu, zorganizovaní stretnutí s členmi a podobne," pripomenul.

Napätie vo vnútri strany

N. Blahová skonštatovala, že napätie vo vnútri strany nastalo po vyhlásení kongresu. „Predseda hazarduje s podporou našich voličov," povedala s tým, že nesúhlasí s takýmto spôsobom voľby predsedu.

„Mať 15 dní na to, aby sa niekto pripravil na kandidatúru na predsedu, alebo len nad tým zauvažoval a počítať s tým, to nie je čestný a demokratický boj," doplnila. Sulík si nemyslí, že jeho rozhodnutie vyvolalo v strane napätie. "Všetci členovia o kongrese vedeli včas a mali možnosť kandidovať, aj sa dostatočne prezentovať. Prečo ju nevyužili, je otázka na nich," reagoval. Šéfa SaS budú na mimoriadnom kongrese voliť na ďalšie štyri roky.

Účasť na ňom potvrdila podľa hovorcu strany Róberta Bučeka veľká väčšina členov. Doplnil tiež, že riadny kongres strany sa koná každý rok. Denník Sme minulý týždeň upozornil na výzvu zhruba tretiny členov strany, vrátane členov predsedníctva, na zrušenie kongresu.