Francúzsko poskytne Česku k polovici marca 100-tisíc dávok vakcíny proti Covidu-19 od firiem Pfizer / BioNTech. ČTK to povedal premiér Andrej Babiš. Na možnosť, že by Francúzsko Česku pomohlo, upozornili dnes Hospodářské noviny s odvolaním sa na francúzsky zdroj.

„Snažili sme sa už dlhší čas získať nejakú vakcínu navyše, v Izraeli sa nám to podarilo, že sme to dostali darom. Francúzsko nám teraz sľúbilo 100-tisíc (vakcín) k 15. marcu," povedal premiér. Z Izraela tento týždeň vojaci priviezli 5-tisíc dávok vakcíny Moderna, zaočkovaní ňou budú vojaci, ktorí slúžia v nemocniciach u pacientov s Covidom-19.

JB 6 Brusel - Český premiér Andrej Babiš prichádza na summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 15. októbra 2020. Lídri členských štátov Európskej únie, ktorí sa vo štvrtok poobede stretnú v Bruseli na dvojdňovom zasadnutí Európskej rady, sú odhodlaní vyjadriť svoju jednotu a rozhodnosť v otázke budúcich vzťahov so Spojeným kráľovstvom po brexite. Popri otázkach spojených s bojom proti klimatickým zmenám a koronakríze, to bude jedna zo zásadných tém summitu EÚ. FOTO TASR/AP

Czech Republic's Pr
Neprehliadnite

Česká vláda vraj plánuje doteraz najzásadnejšie obmedzenia

Hospodárske noviny uviedli, že Babiš európske krajiny oslovil prostredníctvom predsedníčky Európskej komisie Ursula von der Leyen. Komisia následne s českou žiadosťou zoznámila ostatné štáty EÚ. Babiš ČTK povedal, že dnes má naplánovaný telefonát kvôli vakcínam tiež so zástupcami frakcie ALDE v Európskom parlamente.

Babiš odmietol kritiku, že Česká republika nezvláda dodávané vakcíny vyočkovat. „Doteraz sme dostali 797 460 vakcín, v tomto týždni v utorok večer 93-tisíc od Pfizeru, dnes 80 400 od Moderny a AstraZeneca. Astra nám krátila dodávky o 20-tisíc," povedal premiér. Zaočkovaných bolo 600 429 ľudí. Keď sa podľa neho odpočíta od celkového počtu získaných vakcín počet novo dodaných, nevyočkovaných „starších" vakcín je 20 631.

WA 34 Praha - Muž s respirátorom kráča po Karlovom moste počas hmlistého rána v Prahe v stredu 24. februára 2021. Česká republika pristúpila na ďalšie sprísňovanie epidemiologických opatrení v boji proti nákazlivejším variantom nového typu koronavírusu. V rámci členských krajín EÚ patrí Česko k jedným z najviac postihnutých krajín nákazou. Zhoršujúca epidemiologická situácia prinútila český kabinet  odložiť otvorenie všetkých obchodov. FOTO TASR/AP

A man wears a face mask as he walks across the
Neprehliadnite

Česká vláda obmedzila cestovanie, o ďalších opatreniach bude rokovať vo štvrtok

„Predsa nás nemôže niekto kritizovať, že sme nezaočkovali vakcínou, ktorá ešte dnes neprišla alebo ktorá prišla v utorok večer," poznamenal ku kritike z posledných dní, že Česko očkuje pomaly. Niektoré kraje si podľa neho vakcínu AstraZeneca nechali v zásobe pre učiteľov. Odborníci považujú očkovanie za hlavné riešenie pandémie. Celosvetovo je ale teraz nedostatok očkovacích látok.