Francúzsko neoznámilo Británii, že v Lamanšskom prielive sa potápa loď s migrantmi, pričom francúzske úrady ignorovali aj ponuku na pomoc topiacim sa, ktorá prišla od posádky obďaleč plávajúceho tankera. Nehoda, ku ktorej došlo vlani koncom novembra, si vyžiadala životy 27 ľudí. Vyplýva to z uniknutej správy z vyšetrovania incidentu, píše The Telegraph.

Predchádzajúce správy naznačovali, že o preťaženom člne plnom migrantov, ktorý sa začal potápať, vedeli pobrežné stráže Francúzska aj Británie, ale ani jedna z krajín nebola ochotná poskytnúť im pomoc.

Zostali bez pomoci

Zo zistení vyšetrovania žandarmérie v severofrancúzskom meste Cherbourg, ktoré zverejnil denník Le Monde, však jasne vyplýva, že za smrť migrantov je zodpovedná pobrežná stráž v meste Calais, ktorá „tvrdohlavo“ odmietala poskytnúť pomoc potápajúcemu sa plavidlu, a to aj napriek opakovaným a čoraz naliehavejším prosbám migrantov. Zodpovedným teraz za „neposkytnutie pomoci osobe v ohrození“ hrozí trestné stíhanie.

Vetchý čln, ktorý bol na „nočnú plavbu absolútne nevhodný“, sa na plavbu vydal okolo 22.00 h. Francúzske úrady sa o skutočnosti, že sa potápa dozvedeli o 01.35 a o 02.05 už vedeli, kde presne k nehode došlo.

Zachránili 98 migrantov

Podľa uniknutej správy z vyšetrovania francúzska pobrežná stráž opakovane odmietla zareagovať na tiesňové volanie prichádzajúce z francúzskych teritoriálnych vôd. Migrantom navyše klamala, že im vysiela na pomoc jedno zo svojich plavidiel.

Keď čln s migrantmi napokon dorazil do britských vôd, Francúzi kontaktovali britské úrady, ale vôbec sa nezmienili o tom, že plavidlo už niekoľko hodín vysiela tiesňové volania a potápa sa. Briti sa preto rozhodli prednostne poskytnúť pomoc ďalším trom člnom v ohrození, pričom v tú noc zachránili 98 migrantov.

Ďalšie dôležité správy

KK36 archív Londýn - Na snímke britská ministerka vnútra Suella Bravermanová prichádza na zasadnutie kabinetu na Downing Street 10 v Londýne 18. októbra 2022.  Britská ministerka vnútra Suella Bravermanová odstúpila v stredu 19. októbra 2022 zo svojej funkcie. Z vlády premiérky Liz Trussovej, ktorá je v úrade iba šesť týždňov, tak v priebehu necelého týždňa odišli už dvaja ministri. FOTO TASR/AP
FILE - Suella Braverman, Britain's Home Secretary arrives for a cabinet meeting at 10 Downing Street
Neprehliadnite

Británia a Francúzsko podpísali dohodu proti migrácii cez Lamanšský kanál