Plán francúzskej vlády zdaniť lietanie sa stretol s ostrou kritikou. Najväčší domáci letecký prepravca Air France argumentuje, že zdanenie leteckého priemyslu vo Francúzsku už dnes patrí k najvyšším na kontinente. Air France pritom tvorí až 1,1 percenta hrubého domáceho produktu krajiny a s viac než 350-tisíc zamestnancami je vedúcim súkromným zamestnávateľom v parížskom regióne.

Ceny leteniek by v dôsledku ekologickej dane mali vo Francúzsku rásť od jeden a pol do osemnástich eur, v závislosti od toho či pôjde o ekonomickú alebo biznis triedu.

Ekologická daň by podľa prepočtov skupinu Air France stála viac než 60 miliónov eur ročne. Najväčší francúzsky letecký dopravca prevádzkuje približne polovicu letov z krajiny, pričom práve medzištátne lety by plánované poplatky zasiahli najvýraznejšie.

Zdanenie má vo Francúzsku nadobudnúť účinnosť od začiatku budúceho roka. Týkať sa bude väčšiny letov z francúzskych letísk. Daniam sa však vyhnú cestujúci, ktorí v krajine iba prestupujú. Vláda tak paradoxne viac zaťaží napríklad ľudí, ktorí sa v krajine zdržia a podporia miestny turizmus.

Neodrádza však ľudí lietať s medzipristátím, pričom ich lety majú rovnako negatívny dopad na životné prostredie a krajina z nich má len minimálny benefit.

Akcie aerolínií oslabili

Víziou francúzskej vlády je investovať takto nadobudnutých približne 182 miliónov ročne do podpory konkurenčných

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa