Peter Pištek je odborník na analýzu digitálnych metadát zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Pre TREND.sk hovorí o tom, aké digitálne stopy zanechávame po sebe pri používaní internetu, mobilov a počítačov.

Čo ostáva po používateľoch pri bežnom surfovaní po webe či sociálnych sieťach?

Takmer všetko, čo urobíme v digitálnom svete, po sebe zanechá stopu. Na samotnom počítači sa viem dostať k dokumentom aj po ich zmazaní.

Pri aktivitách, ktoré boli reallizované mimo počítača, napríklad cez web alebo USB kľúč, záznam obsahuje len základné údaje, takzvané metadáta. To znamená: kde som bol, kedy som tam bol, ako dlho som tam bol, akú webstránku, akú on-line službu som použil.

Záznam nezahŕňa obsah samotný – čo som konkrétne robil a písal. Ak s niekým chatujem, počítač neukladá obsah rozhovoru, len navštívenú on-line službu, ktorú som použil, aby mi ju mohol nabudúce opäť ponúknuť. Alebo pracujete so súbormi, a tak vám ich ponúkne ako posledné navštívené.

Dôvodom je efektivita práce s počítačom, nie snaha vás špehovať. Obsah sa dá získať tiež, ale oveľa komplikovanejšie.

Ako dlho tieto stopy ostávajú?

Existujú dve množiny dát - stále a dočasné. Stále ostávajú prakticky až do fyzického zničenia pevného disku, dočasné zmiznú napríklad pri vypnutí počítača. Už len vytiahnutie šnúry z elektriny ukráti vyšetrovateľov o časť dát, napríklad o text súboru, ktorý niekto editoval a zatiaľ neuložil, alebo o text, ktorý píšete do chatu.

Na disku tieto dáta nie sú, ale v operačnej pamäti ostanú do najbližšieho vypnutia počítača alebo aplikácie. Preto možno získať späť aj neuloženú prácu, ak viete ako na to. Existujú aj metódy, ktoré umožňujú dostať sa k dátam z operačnej pamäti v krátkom čase po vypnutí počítača.

Forenzný analytik: Digitálne stopy robí aj najväčší profík, no je možné ich zakryť

V prípade vraždy J. Kuciaka polícia zaistila v Kolárove viaceré dôkazové materiály, vrátane auta či počítačov. Zdroj: TASR

Ako je to so stálymi údajmi?

So stálymi údajmi je to jednoduchšie. Všetko, čo máte uložené na disku, tam ostáva aj po vymazaní, až 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa