Americký koncern Ford Motor radikálne modernizuje svoje európske operácie smerom k elektromobilite. Cieľom strategickej zmeny je, aby na konci desaťročia v Európe predával už len plne elektrické osobné autá. Minulý rok v Európe Ford nepredal ani jeden elektromobil.

Prvým krokom v rámci tejto transformácie, ktorú koncern oznámil v stredu, bude investícia vo výške 1 miliardy dolárov (823,5 milióna eur) do svojho nemeckého závodu v Kolíne nad Rýnom. Ford tu plánuje do dvoch rokov začať vyrábať plne elektrický model. Do polovice roka 2026 bude Ford v Európe ponúkať osobné autá, ktoré budú plug-in hybridy alebo úplné elektromobily. Do roku 2030 má byť potom ponuka už len plne elektrická.

Továreň značky Tesla
Neprehliadnite

Tesla už prekonala v trhovej kapitalizácii Facebook

,,Spotrebitelia čoraz viac od nás chcú, aby sme išli smerom k elektrike," uviedol šéf európskej divízie Ford Europe Stuart Rowley. ,,Naši zákazníci sa výrazne sústredia na udržateľnosť a chcú, aby značky a firmy, s ktorými pracujú, takisto išli s nimi touto cestou."

Modernizácia závodu v Kolíne nad Rýnom, ktorý zamestnáva 4 000 ľudí, je súčasťou investícií v celkovom objeme minimálne 22 miliárd dolárov, ktoré Ford vyčlenil na elektomobilitu pre obdobie 2016 až 2025.