„Bude trvať niekoľko týždňov, kým sa logistické reťazce obnovia," povedal v rozhovore pre agentúru DPA Maximilian Butek, ktorý je hlavným predstaviteľom Delegácie nemeckého priemyslu a obchodu v Šanghaji. „Môže trvať mesiac, než to firmy v Nemecku prestanú cítiť."

Obnovenie dodávok zo Šanghaja nie je podľa neho také jednoduché. Náhle obnovenie produkcie zrejme spôsobí problémy v doprave.

Najprv sa musia vybaviť kontajnery, ktoré uviazli najväčšom svetovom prístave v Šanghaji pre protipandemické reštrikcie. Pomaly sa tiež budú štartovať služby, ktoré boli na niekoľko týždňov zastavené.

Nemecké firmy v Číne môžu postupne obnovovať produkciu po viac než dvoch mesiacoch, ale podľa Buteka budú negatívne vplyvy lockdownov na ekonomiku pretrvávať, aj keď sa zmenšia. Butek počíta len s pomalým zotavovaním druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Aj po obnovení narušených dodávateľských reťazcov problém nezmizne, keďže vláda trvá na svojej stratégii nulového covidu. „Firmy stále budú musieť plánovať aj pre prípad, že krátkodobom horizonte sa obnovia protipandemické reštrikcie."

Ďalšie dôležité správy

PK 39 Frankfurt nad Mohanom - Burzový maklér sleduje situáciu na frankfurtskej burze vo Frankfurte nad Mohanom vo štvrtok 24. februára 2022. Akcie bánk v eurozóne vo štvrtok klesli po tom, čo ruské sily začali rozsiahlu inváziu na Ukrajinu a predstavitelia Európskej únie (EÚ) oznámili, že uvalia na Rusko nové sankcie. FOTO TASR/AP

Stock trader Arthur Brunner of ICF Bank AG watches his monitor on the floor of the Frankfurt Stock Exchange. The Russian attack on Ukraine has sent stock markets worl
Neprehliadnite

Komodity nezlacní ani spomalenie dopytu. Tešiť sa môžu len investori!