Eseročka Arograf so sídlom v Blatnici má podľa ukrajinského investigatívneho webu Naše peniaze profitovať z pochybného obchodu. V decembri sa stala spoločníkom v Ukrajinsko-poľskej spoločnosti PSA, ktorá je spájaná s okolím oligarchu Igora Kolomojského z Dnipropetrovského kraja. PSA preverovala polícia pre podvod pri výstavbe cestnej komunikácie v kraji.

Majiteľom Arografu je podľa výpisu zo slovenského obchodného registra Iryna Gunaza. Ukrajinka pochádza z obce Sudanivka v Dnipropetrovskom kraji. Rovnaké meno je uvedené aj ako kontaktná osoba pri pobočke malej politickej strany Ukrajina Budúcnosti Sviatoslava Olijnyka. Politik a biznismen je považovaný za človeka blízkeho oligarchovi Kolomojskému.

Podvod s opravou ciest

Ukrajinský investigatívny web Naše peniaze (nashihroshi.org) zverejnil materiál o podvode s peniazmi na opravu ciest, do ktorého mala byť namočená aj PSA. Spoločnosť nedávno vyhrala na prvom stupni súd o vyplatenie takmer 205 miliónov hryvien (sedem miliónov eur), ktoré vymáhala od Oddelenia mestských služieb a investičnej výstavby Dnipropetrovskej mestskej rady.

Údajný dlh mesta mal vzniknúť ešte v dobe vlády Viktora Janukovyča, kde hodnota verejných zakáziek bola niekoľkonásobne predražená. Ešte v lete roku 2014 Štátna finančná inšpekcia napríklad zistila, že mesto preplatilo spoločnosti PSA navyše 46,76 miliónov hryvien (813-tisíc eur).

Mesto je riadené jedným z ľudí oligarchu Kolomojského, Borysom Filatovom. Keď bol Kolomojský predsedom Dnipropetrovského kraja, Filatov a Olijnyk boli jeho zástupcovia. Milióny tak podľa ukrajinských novinárov zaplatí spoločnosti PSA, ktorej päťdesiatpercentným spolumajiteľom, sa stala firma Arograf naviazaná na ďalšieho spolupracovníka Kolomojského - Sviatoslava Olijnyka.

Žalobu na mesto PSA podala až potom, čo sa vlastníkom polovičného podielu stal Arograf.

Vyšetrovanie na Ukrajine

Spoločnosť PSA získala podľa ukrajinských investigatívnych reportérov od roku 2008 verejné zákazky za 2,25 miliardy hryvien (28 miliónov eur). Väčšina nevýhodných zmlúv bola v Dnipropetrovskom kraji uzatvorená počas prezidentovania Viktora Janukovyča.

V júni 2014 zatkli vedúceho oddelenia investičnej výstavby radnice Volodymyra Lysého a Tarasa Palija, majiteľa spoločnosti PSA. Boli obvinení z tunelovania miliónov pri oprave ciest. Mestská rada totiž skolaudovala viac prác, než firma reálne urobila. Sviatoslav Olijnyk vtedy vyhlásil: „Peniaze z rozpočtu mesta idú len cez jedného víťaza tendra a hneď padajú priamo do jamy. Provízie sa v tomto prípade pohybujú od 30 do 50 percent.“ Rok po zatknutí, v júni 2015 boli Lysý a Palij amnestovaní a prípad uzavretý.

Súbežne, v októbri 2014, vyšetrovala polícia aj rekonštrukciu mosta cez rieku Vovča v Dnipropetrovskom kraji. Tarasa Palija podozrievali zo sprenevery milióna hryvien. Súd ho vlani oslobodil.

Koncom decembra Palij predal polovicu svojej spoločnosti spolupracovníčke Sviatoslava Olijnyka IryneGunaze. A hneď vyhral súd s radnicou.

Ukrajinci na Slovensku

Arograf nie je jediná firma na Slovensku s ukrajinským pozadím blízkym oligarchovi z Dnipropetrovského kraja. I. Gunaza, ktorá figuruje v Arografe, je podľa obchodného registra aj majiteľkou eseročky Proxima so sídlom v Martine. V meste Martin sídli firma DoLina, kde bola spoločníčkou Olijnykova manželka Varvara. V súčasnosti je ako nový majiteľ uvedená cyperská schránka. Konateľom v DoLine aj Proxime je Peter Vaňo z Blatnice.

Pred niekoľkými týždňami vzbudila pozornosť slovenských médií investícia v Banskej Bystrici, ktorú kabinet priklepol spoločnosti RKN. Za desiatky miliónov eur má v budúcnosti vyrábať elektronické doklady, ceniny, či platobné karty. Investícia vyvolala pochybnosti, keďže za firmou RKN Global sa objavili Ukrajinci spojení s konzorciom EDAPS, ktorého čelní predstavitelia boli súdení pre korupciu v USA aj vo Švajčiarsku.