Podvody s vratkami DPH boli podľa vyšetrovateľov hlavnou činnosťou spoločnosti Tatra Trade Corporation. Bola srdcom karuselu, ktorý mal štátnu kasu na nadmerných odpočtoch DPH pripraviť o desiatky miliónov eur. Samotná TTC dlhovala na daniach Finančnej správe a neplatila poistné. Štát z týchto peňazí neuvidí nič, súd nedávno konkurz voči TTC zastavil pre nedostatok majetku.

Tatra Trade Corporation v spolupráci s ďalšími slovenskými a zahraničnými firmami podvádzala podľa polície na vratkách najmä počas prvej vlády Smeru, a to v rokoch 2007 až 2011. Založil ju prešovský právnik Milan Chovanec a jeho holandský spoločník. M. Chovanec, ktorého polícia zadržala, začal svedčiť a odkryl celú podvodnú sieť. Zároveň vo svoje výpovedi, ktorú má TREND k dispozícii, tvrdil, že podvodníci mali politické krytie a vďaka vplyvným známostiam im prechádzali žiadosti o nadmerné odpočty dane. Menovite uviedol viacerých predstaviteľov Smeru.

Do konkurzu ju dali daniari

TTC bola v konkurze dva roky na návrh Daňového úradu Bratislava, ktorý bol najväčším veriteľom. Podľa zoznamu dlžníkov dlhovala na daniach ku koncu roka 2014 celkom 33 miliónov eur. Súd konkurz vyhlásený na majetok TTC zastavil začiatkom tohto roka. Od polovice februára je spoločnosť zrušená.

„Ide o definitívne skončenie konkurzu, keďže u úpadcu sa už nenachádza majetok. Znamená to, že všetky dlhy ostanú neuhradené, vrátane tých voči štátnym inštitúciám," uviedol pre TREND Radovan Pala, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Po takomto ukončení konkurzu nasleduje výmaz z Obchodného registra a už nie sú možné žiadne ďalšie kroky veriteľov voči dlžnej firme. Teoreticky je možné uplatniť nároky voči bývalým konateľom, právna úprava však pre tento typ žalôb nevytvára dostatočný rámec.

Poslednú uzávierku predložila firma podľa Finstatu za rok 2010. Podľa nej mala aktíva vo výške 171 miliónov eur, tržby za vyše 18 miliónov, no skončila v strate 31 miliónov eur. Disponovala dlhodobým nehnuteľným majetkom vo výške 95,6 milióna eur. Na finančných účtoch mala celkom 300-tisíc eur. Poslednú daň zaplatila v roku 2009 a to len vo výške 6 854 eur.

Podľa záznamov z registrov sa medzi ďalších veriteľov TTC prihlásila Slovenská konsolidačná banka a Sociálna poisťovňa. Chovancova firma mala dlhy na poistnom podľa zverejnených údajov Sociálnej poisťovne za asi 44-tisíc eur. Dlžoby mala aj vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (16 500 eur) a neplatila ani mobilnému operátorovi.

Polícia stále vyšetruje

Aj prepisy telefonických rozhovorov, ktoré od operátora získala polícia, sú súčasťou spisu. M. Chovanec telefonoval so svojim kolegom a spomínali mená ako „Robo a Strapatý“ v súvislosti s vybavovaním vecí u daniarov. Podľa M. Chovanca išlo o ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra financií a neskôr dopravy Jána Počiatka. Podrobnosti o tejto výpovedi publikoval TREND vlani. Obaja politici spájania s kauzou odmietli a v súvislosti s článkom podali trestné oznámenie.

Podnikateľ namočil do prípadu aj ďalších regionálnych zástupcov Smeru. Vypovedal o nich aj na súde, dotknutí jeho slová popreli. Polícia vec stále vyšetruje, nie je známe, že by obvinila nejakého politika. Trestné oznámenie na prípadnú účasť R. Kaliňáka a J. Počiatka odmietla potom, čo ich k veci vypočula.

Naposledy policajný hovorca Martin Wäldl povedal, že je obvinených spolu až 61 osôb. Prípad vyšetrujú policajti aj v iných štátoch, keďže podvody karuselu na čele s TTC sa mali diať aj v Česku, Maďarsku, Rakúsku či Lotyšsku. „Vzhľadom na závažnosť prípadu a naďalej prebiehajúcim úkonom trestného konania v tomto štádiu vyšetrovaniu nie je možné poskytnúť bližšie informácie, pretože by mohlo dôjsť k porušeniu alebo ohrozeniu záujmov uvedených v Trestnom poriadku,“ konštatoval M. Wäldl