Po tom, ako EÚ v apríli uvalila sankcie na vývoz ruského uhlia, podniklo Fínsko kroky na obmedzenie železničnej dopravy z Ruska, ktorých súčasťou sú aj konfiškácie vagónov.

800 nákladných vagónov

Agentúra Reuters získala list ruských železníc datovaný 6. júnom, v ktorom sa uvádza, že fínske úrady zhabali už 865 vozňov z Ruska.

Hovorkyňa fínskych štátnych železníc VR pre Reuters potvrdila, že v súčasnosti sa v krajine nachádza približne 800 nákladných vagónov, na ktoré sa vzťahujú európske sankcie. Ďalšie vozne, na ktoré sa sankcie nevzťahujú, budú podľa nej čo najskôr vrátené do Ruska.

Voči rozhodnutiu fínskych úradov sa odvolali

Fínske úrady pre Reuters uviedli, že v súlade so sankciami EÚ zmrazili majetok desiatok fyzických a právnických osôb z Ruska a Bieloruska v hodnote minimálne 82 miliónov eur. Medzi sankcionovanými subjektmi sú aj dopravné spoločnosti.

Podľa fínskych železníc zhabané vagóny buď priamo patrili firmám, ktoré boli na sankčnom zozname EÚ, alebo spoločnostiam, ktoré museli v dôsledku sankcií zmeniť svoju majetkovú štruktúru. Minimálne jedna zo štyroch ruských firiem, ktorým boli skonfiškované vagóny, sa voči rozhodnutiu fínskych úradov odvolala.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke hraničná preberacia stanica plynovodu neďaleko slovensko-poľskej štátnej hranici pri obci Výrava v okrese Medzilaborce v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Nemecká vláda schválila úpravy na záchranu energetických firiem