Fínsko zaznamenalo na hraniciach s Ruskom najrušnejší víkend v tomto roku. Do krajiny počas neho prišlo takmer 16 900 Rusov, oznámil to v pondelok Mert Sasioglu z Fínskej pohraničnej stráže. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Z Ruska sa snaží odísť mnoho ľudí po tom, ako prezident Vladimir Putin minulý týždeň vyhlásil prvú mobilizáciu od druhej svetovej vojny. Na jej základe má ruské ozbrojené sily doplniť 300-tisíc záložníkov.

„Uplynulý víkend bol pre dopravu na východnej hranici najrušnejší v roku... Intenzita príchodov je približne dvojnásobná ako pred týždňom," povedal Sasioglu. Dodal, že hlavným dôvodom je vyhlásenie mobilizácie v Rusku. Čiastočne to však vysvetľuje aj tým, že Fínsko a Rusko počas leta zmiernili proticovidové opatrenia.

Aj Nórsko, ktoré nie je členským štátom EÚ, ale je súčasťou schengenského priestoru, zaznamenalo mierny nárast príchodov na hraničnom priechode Storskog na severe krajiny. Podľa nórskej polície prišlo z Ruska v nedeľu 243 ľudí, 167 z nich malo schengenské víza. Dodala, že do Ruska prešlo 91 osôb. Zvýšený počet príchodov ruských občanov hlásia aj ďalšie krajiny, napríklad Gruzínsko a Turecko.

Fínsko v piatok oznámilo, že „výrazne obmedzí" vstup ruských občanov na svoje územie. Hoci obmedzenie ešte nie je v platnosti, pohraničná stráž uviedla, že nové pravidlá je pripravená uplatniť v priebehu jedného dňa.

Ďalšie dôležité správy

WA 39 Lappeenranta - Autá čakajú v rade na prekročenie hraníc z Ruska do Fínska na hraničnom priechode Nuijama vo fínskom Lappeenrante vo štvrtok 22. septembra 2022. Premávka na fínskych juhovýchodných hraniciach s Ruskom je aj v piatok rušná. Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku sa vo štvrtok oproti minulému týždňu zdvojnásobil počet Rusov, ktorí prekročili hranice do Fínska.   Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko už avizovali, že nebudú poskytovať azyl ruským občanom, ktorí z vlas
Neprehliadnite

Fínsko výrazne obmedzí vstup ruských občanov na svoje územie