Cez hraničný priechod Nuijamaa prúdia do Fínska autobusy plné ruských turistov. Niektorí z nich si chcú užiť pokojné fínske leto, iní plánujú cestovať ďalej do Európy. Fínsko síce po invázii Moskvy na Ukrajinu usiluje o členstvo v Severoatlantickej aliancii, zároveň je ale jediným štátom EÚ, ktorý susedí s Ruskom a naďalej vydáva ruským občanom turistické víza, píše agentúra AFP.

Ruské cestovanie Fínov poburuje

„Jazdím sem už 12 rokov," hovorí pri čakaní na hraničnom priechode 37-ročný Boris Surovcev z Petrohradu. „Je to úžasná krajina s krásnymi jazerami a prírodou," dodáva.

Po tom, ako Európska únia uzavrela svoj vzdušný priestor pre ruské lety, stalo sa Fínsko tiež dôležitou tranzitnou krajinou pre Rusov, ktorí chcú letieť do iných európskych krajín.

Mnohým Fínom sa ale táto situácia nepáči a fakt, že sa Rusi tešia z fínskeho leta, kým Ukrajinci trpia brutálnou inváziou, ich poburuje.

„Nie je správne, že Rusi môžu do Fínska slobodne cestovať. Ide to proti podstate sankcií," hovorí miestna obyvateľka Kirsi Iljinová. „Myslím si, že by mali existovať nejaké obmedzenia," dodáva.

V hre je zrušenie víz

Na dôkaz solidarity s Ukrajinou navrhla tento týždeň fínska opozičná konzervatívna strana, aby bolo zastavené vydávanie nových turistických víz pre ruských občanov. „Táto situácia je neúnosná," uviedol poslanec Jukka Kopra z Národnej koaličnej strany. „Občania Ukrajiny, vrátane civilistov, žien a detí, sú zabíjaní a Rusi pritom trávia dovolenku v Európskej únii," dodal.

Návrh opozície má podľa všetkého vo fínskom parlamente širokú podporu. „Osobne sa domnievam, že by opatrenia mali byť prísnejšie," vyhlásil Aki Lindén z vládnucej sociálnodemokratickej strany, ktorý pôsobí ako premiér v čase, keď je predsedníčka vlády Sanna Marinová neprítomná. „Záležitosťou sa teraz zaoberá ministerstvo zahraničia," dodal.

Podľa Lindéna celú vec komplikuje veľký počet už existujúcich víz, ktorých je až 100-tisíc. Fínska diplomacia agentúre AFP oznámila, že v súčasnosti „preveruje rôzne alternatívy".

Do krajiny prúdia tisícové davy

Ďalšie krajiny schengenského priestoru, ktoré zdieľajú hranicu s Ruskom - Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko - už ruské víza obmedzili. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok varoval, že Rusko bude na navrhované fínske reštrikcie „reagovať veľmi negatívne".

Od 15. júla, keď Rusko uvoľnilo cestovné opatrenia prijaté v súvislosti s šírením choroby covid-19, množstvo ruských turistov smerujúcich do Fínska rastie. Fínsko samo zrušilo cestovné obmedzenia už koncom júna.

Prichádzajúcich ruských návštevníkov je stále menej ako pred pandémiou, v tomto mesiaci ale bolo zaznamenaných už viac ako 185-tisíc prekročení hranice, zatiaľ čo v júni to bolo 125-tisíc. V júli Fínsko vydalo podľa mediálnych správ Rusom vyše 10-tisíc nových víz.

Autobusoví dopravcovia v Petrohrade hlásia zvýšený záujem o výlety do Fínska. „Ponúkame zájazdy každé dva dni a posledných niekoľko týždňov máme stále plno," uviedol Sergej Ivanov z dopravnej spoločnosti Balt Car. Množstvo ľudí chce z Fínska pokračovať ďalej lietadlom, a obísť tak zákaz letov z Ruska.

Pohraničné obavy z možného zákazu

Mnoho Fínov je solidárnych s Ukrajincami, ruskí turisti však pre fínske pohraničné mestá predstavujú významný zdroj príjmov. Podnikatelia v oblasti Lappeenranty sa preto obávajú chvíle, keď ruskí turisti zmiznú.

„Je to absurdné. Čo získame izoláciou radových ruských občanov?" pýta sa Mohamad Darwich, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ supermarketu Laplandia Market, ktorý sa nachádza iba pár minút od ruskej hranice. „Pre miestnych ľudí a podniky to bude obrovský problém," dodáva.

Ľudia žijúci na opačných stranách hranice boli tradične v úzkom kontakte, pandémia a vojna to ale úplne zmenila. Surovcev má päťročné vízum a Fínsko navštevuje až desaťkrát ročne. Teraz má strach, že plánované obmedzenia by mohli jeho cesty do severskej krajiny ukončiť. „Bol by som veľmi smutný a sklamaný. Dúfam, že vojna sa čoskoro skončí," hovorí.

Ďalšie dôležité správy

The flag of Finland flies aboard the Finnish icebreaker MSV Nordica as it arrives into Nuuk, Greenland, after traversing the Northwest Passage through the Canadian Arctic Archipelago, Saturday, July 29, 2017. After 24 days at sea and a journey spanning more than 10,000 kilometers (6,214 miles), the MSV Nordica has set a new record for the earliest transit of the fabled Northwest Passage. The once-forbidding route through the Arctic, linking the Pacific and the Atlantic oceans, has been opening u
Neprehliadnite

Fínski colníci zhabali na hranici s Ruskom drony a ďalšie sankcionované predmety