Švajčiarska národná banka vo štvrtok nečakane zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu. Snaží sa tak bojovať proti inflačným tlakom. TASR o tom informuje na základe správy RTTNews.

Švajčiarska národná banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu na netermínované vklady o pol percentuálneho bodu na -0,25 percenta z -0,75 percenta.

Očakávajú ďalšie zvyšovanie

„Nie je možné vylúčiť, že v dohľadnej dobe bude potrebné ďalšie zvyšovanie základnej úrokovej sadzby Švajčiarskej národnej banky na stabilizáciu inflácie v pásme zodpovedajúcom cenovej stabilite v strednodobom časovom horizonte," uviedla banka vo vyhlásení.

Banka vyhlásila tiež, že bude aktívne pôsobiť na devízovom trhu podľa potreby.

Centrálna banka upravila aj prahový faktor na výpočet výšky vkladov bánk v Švajčiarskej národnej banke oslobodených od záporného úroku.

Vyššia inflácia vzhľadom na globálne faktory

Švajčiarska národná banka zároveň revidovala smerom nahor svoju prognózu inflácie s odvolaním sa na c Svoj odhad priemernej inflácie v tomto roku zvýšila na 2,8 percenta z 2,1 percenta, v nasledujúcom roku 2023 na 1,9 percenta z 0,9 percenta a v roku 2024 na 1,6 percenta z predchádzajúcemu výhľadu 0,9 percenta.

Vojna na Ukrajine mala zatiaľ pomerne malý nepriaznivý vplyv na ekonomickú aktivitu vo Švajčiarsku. SNB predpovedá v roku 2022 rast ekonomiky o približne 2,5 percenta.

Trh s nehnuteľnosťami

Pokiaľ ide o trh s nehnuteľnosťami, banka uviedla, že ceny hypotekárnych úverov a nehnuteľností na bývanie v uplynulých štvrťrokoch ďalej rástli. Švajčiarska národná banka bude naďalej pozorne sledovať vývoj na hypotekárnom a realitnom trhu.

Ďalšie dôležité správy

WA 7 Frankfurt - Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová gestikuluje počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala po zasadnutí Rady guvernérov vo Frankfurte vo štvrtok 28. októbra 2021. Inflácia v eurozóne bude zvýšená dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, uviedla Lagardová. Na budúci rok by však mala opäť klesnúť z dôvodu oslabenia rastu cien energií a zníženia nedostatkov v rámci dodávateľských reťazcov. FOTO TASR/AP 

President of European Central Bank Christine Lagarde spea
Neprehliadnite

Inflačné riziká sú na vzostupe, ECB začína sprísňovať menovú politiku