Hrozba zvyšovania úrokových sadzieb z úverov zvýšila záujem Slovákov o refinancovanie úverov na bývanie a o fixáciu úrokov na dlhšie obdobie. Kým v júli 2021 tvorilo refinancovanie 30 percent zo všetkých nových úverov a v decembri 28 percent, v januári tohto roka vyskočilo na 48,5 percenta a vo februári takmer na 60 percent. Nárast úrokových sadzieb tak na Slovensku zásadne otočil mieru refinancovania úverov na bývanie, upozornil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Zvýšenie úrokových sadzieb

,,Čísla ukazujú, že Slováci už v januári zareagovali na prvé zvýšenia úrokových sadzieb a výzvy odborníkov na zafixovanie úroku na dlhšie obdobie a začali svoje úvery refinancovať. V januári tvorili refinančné úvery takmer polovicu všetkých nových úverov, čo bolo takmer dvakrát viac ako v decembri," priblížil Búlik.

Vo februári dosiahol podiel refinančných úverov absolútny historický rekord, keď z celkového objemu poskytnutých úverov na bývanie vo výške 2,143 miliardy eur tvorilo refinancovanie starších úverov 1,277 miliardy eur.

,,Keď úvodom tohto roka prišiel prvý nárast úrokových sadzieb o 0,2 percentuálneho bodu, Slováci sa zrazu dokázali rekordne zmobilizovať. Ešte nikdy banky neposkytli z celkového objemu nových hypoték viac ako polovicu na refinancovanie," zdôraznil analytik.

Na porovnanie, v decembri 2019 – teda v rekordnom mesiaci celého predpandemického obdobia z hľadiska poskytnutých úverov na bývanie – tvorili refinančné úvery 37,6 percenta. Opačný rekord pochádza z júna 2018, keď banky zaznamenali nárast záujmu pred júlovým sprísnením podmienok poskytovania hypoték. Refinančné hypotéky vtedy tvorili len sedem percent z ich celkového objemu.

Menová politika centrálnej banky

Zvyšovanie úrokových sadzieb spojené so sprísňovaním menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB) očakávali analytici už vlani. Aj keď sa tak zatiaľ v prípade ECB nestalo, toto očakávanie sa už od úvodu tohto roka prenieslo do vyššej ceny peňazí na medzibankovom trhu.

Keďže na Slovensku nevieme odhadnúť, ako veľmi a v akom čase narastú úrokové sadzby, prejsť na dlhšiu fixáciu sa podľa Búlika stále oplatí každému, komu zostáva viac ako polovica splatnosti úveru.

,,Každému, kto ešte nesplatil polovicu úveru a fixácia mu končí za menej ako päť rokov, odporúčam pokúsiť sa čím skôr o novú, dlhšiu fixáciu. V ideálnom prípade odporúčam zafixovať úver na desať rokov, pri dlhých splatnostiach až na 20 rokov. Ešte stále nie je neskoro, keďže rast úrokov tento rok ešte zaručene neskončil. Len týmto spôsobom si v čase rastúcich cien a všeobecnej neistoty zaistíte stabilnú splátku," odporúča analytik.

Ďalšie dôležité správy

Biela noc a NBS.
Neprehliadnite

Je cena Vášho úveru správne vypočítaná? NBS spustila novú kalkulačku