Finančné sankcie uvalené na Rusko môžu postupne oslabiť dominanciu amerického dolára. A mohli by vyústiť do fragmentovanejšieho medzinárodného menového systém. Vyhlásila to Gita Gopinathová, zástupkyňa generálnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF) v rozhovore pre noviny Financial Times.

Spojené štáty, Európska únia a ich západní spojenci uvalili na Rusko množstvo sankcií za jeho inváziu na Ukrajinu koncom februára. „Dolár by zostal hlavnou globálnou menou aj v tomto prostredí, ale fragmentácia na menšej úrovni je celkom určite možná," povedala Gopinathová pre noviny a dodala, že niektoré štáty už rokujú o mene, v ktorej budú dostávať platby v rámci obchodovania.

Uviedla tiež, že vojna podnieti aj zavedenie digitálnych financií, od kryptomien po stablecoiny a digitálne meny centrálnych bánk.

Gopinathová pre Financial Times ďalej povedala, že väčšie používanie iných mien v globálnom obchode by viedlo k ďalšej diverzifikácii rezervných aktív v držbe národných centrálnych bánk. Zopakovala však, že sankcie voči Rusku nepredpovedajú zánik dolára ako rezervnej meny. A dodala, že vojna na Ukrajine spomalí globálny ekonomický rast, ale nespôsobí globálnu recesiu.

Ďalšie dôležité správy

World Leaders In Jerusalem For Fifth World Holocaust Forum
Neprehliadnite

Putin vyhlásil vojnu euru aj doláru. Finančná a ekonomická vojna Západu s Ruskom ďalej eskaluje