Na spoluprácu v boji proti šíreniu fašizmu na Slovensku vyzval premiér Fico zástupcov samosprávy, ktorí sa zišli v Bratislave na sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Nebudem hovoriť o extrémizme a nacionalizme, ale o fašizme. Začína sa nám to šíriť ako hnedý mor,“ vyhlásil v príhovore na úvod snemu. Zdôraznil, že fašizmus nemôžeme na Slovensku tolerovať ani na najnižšej úrovni. Samosprávy Fico tiež vyzval na zapojenie sa do boja proti korupcii. Premiér už v tejto súvislosti poslal list každému starostovi a primátorovi, ktorých vyzval, aby nahlásili akékoľvek podozrenie z korupčného správania. Premiér pred delegátmi ocenil doterajšiu spoluprácu medzi jeho vládou a ZMOS, pričom spoločne sa im podarilo vyriešiť viaceré problémy samospráv vrátane ich fiškálnej stabilizácie.

Prvý jadrový blok Atómových elektrární Mochovce (EMO) má za sebou ďalšiu modernizáciu. Slovenské elektrárne, ktoré spomínaný jadrový blok prevádzkujú, v rámci jeho odstávky realizovali investičné akcie ako doplnenie 400-kilovoltových vypínačov, modernizácia niektorých bezpečnostných systémov, či výmena elektrických rozvádzačov. „Pokračoval aj projekt seizmického zodolňovania vybraných technologických a stavebných objektov,“ informoval slovenský dominantný výrobca elektriny.

Po implementovaní elektronického zdravotníctva (eHealth) na Slovensku podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) stúpne bezpečnosť záznamov oproti súčasnému stavu. „Po zavedení elektronického zdravotníctva na národnej úrovni sa bezpečnosť zdravotných záznamov pacientov zvýši,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ centra Peter Blaškovitš.

Poslanci parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) sú pripravení obrátiť sa na Ústavný súd SR v prípade schválenej novely zákona o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice a rýchlostné cesty. Ako v stredu liberáli informovali, novelu považujú za protiústavnú a nezákonné podľa nich bolo aj zrýchlené legislatívne konanie o tomto návrhu. Poslanci za SaS pri hlasovaní v utorok v parlamente nepodporili vládny návrh novely zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Pred podaním na ústavný súd počkajú, či novelu podpíše prezident Andrej Kiska.

Parlament nepodporil návrh novely Zákonníka práce od poslancov za hnutie OĽaNO-NOVA, ktorým sa mal zmeniť výpočet príplatkov za prácu v noci. Opoziční poslanci navrhovali, aby sa mzdové zvýhodnenie pri nočnej práci neodvíjalo od minimálnej mzdy, ale od priemerného zárobku zamestnanca. Od priemerného zárobku zamestnanca sa pritom podľa nich už v súčasnosti odvíjajú niektoré iné mzdové zvýhodnenia, napríklad mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok alebo mzda za prácu nadčas.

Povodne na území Slovenska od júla do konca decembra minulého roku spôsobili škody vo výške 11,5 milióna eur. Z toho boli škody na majetku fyzických osôb 665-tisíc eur, na majetku podnikateľov 163-tisíc eur a na majetku obcí vyše 735-tisíc eur. Vyššie územné celky utrpeli škody vo výške 300-tisíc eur a štátu vznikli škody za 9,6 milióna eur. Na povodňové zabezpečovacie práce bolo počas hodnoteného obdobia vynaložených skoro 580-tisíc eur a na povodňové záchranné práce vyše 638-tisíc eur. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) to uvádza v Správe o priebehu a následkoch povodní na území Slovenskej republiky v období od júla 2016 do konca decembra 2016, ktorú v stredu schválila vláda.

Vojaci by mali mať k dispozícii nové obrnené vozidlá. Vláda v stredu odsúhlasila materiál ministerstva obrany o zabezpečení bojových obrnených vozidiel 8x8 a bojových obrnených vozidiel a viacúčelových taktických vozidiel 4x4. Spolu by malo ísť do roku 2029 o 485 vozidiel a celkové náklady na tieto projekty rezort odhaduje na približne 1,2 mld. eur. Minister obrany Peter Gajdoš na tlačovej besede zdôraznil, že ide o jeden z najdôležitejších dokumentov pre ozbrojené sily od roku 1993. "Pôjde o modernizáciu pozemných síl, v minulosti sme sa sústredili viac na vzdušné sily. Modernizácia musí byť v rovnováhe, zásadnú obmenu potrebuje aj technika pozemných síl," uviedol a na vysvetlenie dodal, že súčasným bojovým vozidlám pechoty sa končí životnosť. Ministerstvo záujem o toto prezbrojenie avizovalo už v Bielej knihe o obrane SR, ktorú schválila vláda minulý rok v septembri.

Český premiér Bohuslav Sobotka v stredu po osobnom stretnutí s kandidátom hnutia ANO na post ministra financií Ivanom Pilným v Prahe uviedol, že túto kandidatúru akceptuje. Poslanca ANO, doterajšieho šéfa hospodárskeho výboru Poslaneckej snemovne navrhne podľa vlastných slov prezidentovi Milošovi Zemanovi na vymenovanie za ministra financií ČR, nástupcu Andreja Babiša, ktorého odvolanie už Sobotka hlave štátu navrhol.

Globálna ekonomika by mala podľa prognózy Organizácie spojených národov (OSN) v tomto roku posilniť o 2,7 percenta a v budúcom roku o 2,9 percenta. Organizácia to uviedla v aktualizácii svojej januárovej prognózy, pričom konštatovala, že zrýchlenie svetovej ekonomiky podporuje silný hospodársky rast v mnohých vyspelých krajinách a zlepšenie výhľadu v rozvíjajúcich sa štátoch, pričom najdynamickejšími regiónmi sveta zostávajú východná a južná Ázia. Ekonomika USA podľa predpovede v tomto aj budúcom roku posilní o 2,1 percenta, čínske hospodárstvo v tomto roku aj v roku 2018 vzrastie o 6,5 percenta.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok schválili uznesenie, v ktorom žiadajú odstránenie existujúcich prekážok pri darovaní potravín a odštartovanie kampane ozrejmujúcej rozdiel medzi minimálnou trvanlivosťou a dátumom spotreby. Cieľom je tiež znížiť objem potravinového odpadu v Európskej únii (EÚ) na polovicu do roku 2030. Informovala o tom tlačová atašé EP Soňa Mellak.

Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii v prvom kvartáli tohto roka bola na úrovni 4,6 percenta. Medziročne sa znížila, keďže v rovnakom období vlaňajška dosiahla 5,1 percenta. Nezamestnanosť v prvom kvartáli bola najnižšia od roku 1975. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke britský štatistický úrad ONS. V krajine počas januára až marca evidovali 1,54 mil. nezamestnaných, čo bol medzikvartálny pokles o 53 tis. a medziročný o 152 tisíc ľudí.

Prokuratúra v Stuttgarte prešetruje, či sa aj generálny riaditeľ Volkswagenu Matthias Müller dopustil manipulácie na trhu tým, že nezverejnil dostatočne včas informácie, že automobilka VW falšovala emisné testy dieselových motorov. Prokuratúra vo vyhlásení, ktoré zverejnila v stredu, potvrdila správy médií, že nemecký Spolkový úrad pre dohľad nad finančnými trhmi v roku 2016 podal sťažnosť na manažérov Porsche Automobil Holding SE, holdingovej firmy kontrolujúcej Volkswagen.

Fico vyzval na boj proti fašizmu, ktorý sa šíri ako hnedý mor

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.