„Ponúkli sme, že na rekonštrukciu internátov dáme v tomto polroku desať miliónov eur a v druhom polroku ďalších desať. Popritom spustíme špeciálny program na zatepľovanie verejných budov. Naozaj ma mrzí, že sa táto ponuka odmieta," povedal premiér na tlačovej besede.

Dodal, že je nešťastný, že jeho návrh podpory rekonštrukcie vysokoškolských internátov narazil na kritiku z radov študentov a rektorov. Fico navrhol rektorom, aby sa na Silvestra stretli a urobili si spoločnú inventúru.

Rektori troch košických univerzít podporujú požiadavku vysokoškolákov, aby vláda splnila svoj sľub z roku 2015, podľa ktorého vyčlení na rekonštrukciu vysokoškolských internátov 50 miliónov eur.

Podľa ich názoru aj tých 50 miliónov eur pokryje len dve tretiny investícií potrebných na zlepšenie stavu vysokoškolských internátov, jednu tretinu budú musieť nájsť univerzity z vlastných zdrojov.

Ako uviedol predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász v piatok v Košiciach na spoločnom brífingu študentskej rady a rektorov košických univerzít, desať miliónov eur, ktoré vláda vyčlení na opravy internátov v prvom polroku, je pre internáty žalostne nízka suma.

„Vnímame pozitívne postoj košických rektorov a šéfov študentských domovov," povedal a vyslovil presvedčenie, že spoločným úsilím sa im podarí presvedčiť vládu, aby splnila svoj sľub.

Na otázku novinárov, čo ak sa to nepodarí, odvetil, že využijú ďalšie možné kroky a nevylúčil ani prípadný štrajk vysokoškolákov.