Nepriamo tiež odsúdil reakciu vlády na tieto udalosti. „Možno odznelo až príliš veľa slov, ale zatiaľ bolo vykonaných až príliš málo činov. Stojíme tu, lebo na nedôveru verejnosti nemôžeme reagovať krikom, aroganciou a ignoráciou toho, že organizovaný zločin siaha až do najvyšších miest politiky.“

Presvedčivé reformy v rezorte vnútra a zmeny v polícii považuje prezident za vhodný začiatok procesu prinavrátenia dôvery v štát. Na výmene policajného prezidenta Tibora Gašpara sa podľa vlastných slov už dohodol s novým ministrom vnútra Tomášom Druckerom.

„Výziev je oveľa viac a sú v každom jednom rezorte,“ zdôraznil tiež A. Kiska. Dodal, že zodpovednosťou novej vlády je zmeniť štýl vládnutia.

„So zložením vlády nie som spokojný na sto percent. Ale ako hlava štátu neprekročím hranicu danú ústavou a ústavnými zvyklosťami. Slovensko je parlamentnou demokraciou a vláde pod vedením pána Pellegriniho deklarovala podporu väčšina poslancov Národnej rady SR,“ povedal A. Kiska ešte v stredu.

Pellegini odmietol čiernu dieru v strede Európy

P. Pellegrini zložil po vymenovaní svoj sľub, ktorý podľa ústavy znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme občanov. Budem zachovávať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života“.

V prejave hovoril o obnovení stability a poďakoval sa prezidentovi za upokojenie situácie v krajine. Odsúdil vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ako útok na demokraciu, on osobne a celá vláda vraj urobia všetko pre jej vyšetrenie.

„Za posledných niekoľko týždňov sa začal o našej krajine vytvárať obraz ako o čiernej diere v strede Európy,“ povedal P. Pellegrini. Zásadne to odmieta, Slovensko podľa neho patrí k najúspešnejším štátom strednej Európy.

Nová vláda by sa mala následne zísť a schváliť svoje programové vyhlásenie. O dôveru by mohla požiadať Národnú radu SR už v piatok 23. marca.

Nová Pellegriniho vláda:

Smer-SD

predseda vlády: Peter Pellegrini

podpredseda vlády pre investície a informatizáciu: Richard Raši

minister financií: Peter Kažimír (zároveň podpredseda vlády)

minister vnútra: Tomáš Drucker

ministerka zdravotníctva: Andrea Kalavská

ministerka kultúry: Ľubica Laššáková

minister zahraničných vecí: Miroslav Lajčák

minister práce: Ján Richter

minister hospodárstva: Peter Žiga

SNS

ministerka pôdohospodárstva: Gabriela Matečná (zároveň podpredsedníčka vlády)

minister obrany: Peter Gajdoš

ministerka školstva: Martina Lubyová

Most-Híd

minister životného prostredia: László Sólymos (podpredseda vlády)

minister spravodlivosti: Gábor Gál

minister dopravy: Árpád Érsek

Fico skončil odvolaním Kalavskej

Vláda ešte pod vedením Roberta Fica (Smer-SD) sa tesne predtým zišla na poslednej 94. schôdzi. Jediným bodom programu bolo odvolanie štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Andrey Kalavskej. V novej vláde bude zastávať post ministerky zdravotníctva.

Odvolanie A. Kalavskej na rokovanie kabinetu predložil dosluhujúci šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), ktorý je v novej vláde ministrom vnútra.

Výmenu vlády si vyžiadala vládna kríza, ktorá nastala po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a po ďalších okolnostiach vrátane informácií o údajných prepojeniach vládnych politikov na kalábrijskú mafiu, o čom J. Kuciak písal.

Po vymenovaní za premiéra P. Pellegrini odcestuje na jarné zasadnutie Európskej rady do Bruselu. Spolu s ostatnými lídrami Európskej únie by mal podľa tlačového odboru Úradu vlády v Bruseli hovoriť o hospodárskom raste a konkurencieschopnosti EÚ, o realizácii stratégie jednotného trhu či jednotného digitálneho trhu, ale aj o brexite a vonkajších vzťahoch.

Pred samotným zasadnutím sa na pravidelnom koordinačnom stretnutí zíde Peter Pellegrini s predsedami vlád krajín Visegrádskej štvorky a tiež s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim.