Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta navrhol Štefanovi Ághovi obžalovanému v kauze falšovania televíznych zmeniek TV Markíza 14 rokov odňatia slobody. Trest by si mal odpykať, ako navrhoval prokurátor vo svojej záverečnej reči, v ústave so stredným stupňom stráženia.

Navrhol Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS) v Pezinku, aby Štefana Ágha uznal za vinného za obzvlášť závažný trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolupáchateľstvom.

Zároveň navrhol súdu uložiť mu trest vo výške 5000 eur a ochranný dohľad. Na záver svojej záverečnej reči Šanta zdôraznil, že miera zavinenia u obžalovaného bola neporovnateľne nižšia ako o odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska v kauze zmeniek.

Podľa Šantu mal Štefan Ágh záznam v registri len za zanedbateľné tri dopravné priestupky. Viedol čestný život. V snahe zabezpečiť svoju rodinu však pristúpil na to, že sa podieľal s Kočnerom a Ruskom na výrobe falošných zmeniek. Prípad sa svojím rozsahom zapíše do dejín slovenskej kriminalistiky.

Po prednese záverečnej reči Šantu pristúpil k prednesu záverečnej reči právny zástupca poškodenej televízie TV Markíza Peter Kubina.

Threema ako kľúčový dôkaz

Komunikácia z aplikácie Threema z roku 2018 je podľa názoru Kubinu kľúčovým dôkazom. Vyplynulo z nej, že Kočner so Štefanom Ághom mali priateľský vzťah. Z prepisov vyplynulo, že Kočner inštruoval Ágha, ako má vypovedať v kauze zmeniek, a inštruoval ho, aby zakryl trestnú činnosť. Spoločne mali robiť nejaké „slinoviny“, čo malo znamenať výrobu antedatovaných zmeniek. Kubina navrhoval súdu uznať obžalovaného za vinného a zaviazať ho nahradiť škodu.

Podľa ďalšieho právneho zástupcu televízie Tomáša Kamenca obžalovaný spoločne s Kočnerom vyrobili falošné zmenky.

„Chceli získať peniaze od poškodenej strany. Je evidentné, že obžalovaný sa podieľal na výrobe minimálne dvoch falošných zmeniek. Bol si vedomý, na aký účel sú zmenky vyrábané, a ich cieľom s Kočnerom a Ruskom bolo obohatiť sa na úkor tretej osoby,“ zdôraznil obhajca.

Podľa neho obhajoba neprodukovala žiadne dôkazy, ktoré by spochybňovali závery znalcov, ktorí skúmali zmenky.

„Je nemysliteľné, aby po 15 rokoch nikto o zmenkách nevedel,“ povedal Kamenec.

V poznatkovom fonde Slovenskej informačnej služby (SIS) nie je záznam o existencii zmeniek z roku 2000.

Obhajca: Dokazovanie ukončili predčasne 

Dokazovanie v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza, kde figuruje obžalovaný Štefan Ágh,  bolo predčasne ukončené. Uviedol to vo svojej záverečnej reči obhajca obžalovaného Štefan Neszméry.

„Rešpektujem však rozhodnutie súdu,“ povedal obhajca. „My sa nemáme zaoberať tým, kto a kedy vyrobil zmenky,“ uviedol pred senátom ŠTS.

Pripomenul, že v kauze zmeniek bol jeho klient vylúčený na samostatné konanie. Zo štyroch zmeniek podpísal dve zmenky.

„Doteraz nebola zodpovedaná otázka, kto a kedy dopísal dátum a text na zmenkách,“ zdôraznil advokát. Požiadal súd, aby z ďalšej časti záverečnej reči bola vylúčená verejnosť. Keďže prokurátor nenamietal, sudca jeho požiadavke vyhovel.

Rozsudok padne 12. októbra

Senát následne prerušil hlavné pojednávanie so Štefanom Á. v kauze televíznych zmeniek do 12. októbra, keď aj vynesie verdikt.

„Tá porada senátu pred vynesením rozsudku je nevyhnutná. Odzneli za dva dni nové veci, s ktorými sa musí súd vyrovnať," uviedol predseda senátu.

„Dôkazná situácia z môjho pohľadu bola úplne v súlade s prípravným konaním. Dôkazne sa nezmenili žiadne podstatné skutočnosti, čo z môjho pohľadu potvrdzuje dôvodnosť podania obžaloby a ako som navrhoval, aj uznanie viny za tento trestný čin. Čakal som pravdu povediac, že skončíme dnes, ale tento termín, 12. októbra, bol v pláne pojednávaní. Takže súd pokračuje podľa pôvodného plánu pojednávaní, čo beriem na vedomie,“ uviedol médiám prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta.

„Celý čas hovorí tento obžalovaný, že sú to jeho zmenky a celý čas z nich uplatňoval právo a očakával výnos,“ uviedol prokurátor.

Vinu popiera

Pojednávanie so Štefanom Ághom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé.

V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil exriaditeľa TV Markíza Ruska a podnikateľa Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody.

Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Štefan Agh
Neprehliadnite

Pokračuje proces so Štefanom Ághom v kauze televíznych zmeniek