Americká internetová spoločnosť Facebook požiadala britský súd, aby zablokoval hromadnú žalobu, ktorá od firmy požaduje odškodné až tri miliardy libier. Žaloba podaná v mene zhruba 45 miliónov britských užívateľov sociálnej siete Facebook tvrdí, že firma zneužívala svoje dominantné postavenie na trhu na speňažovanie osobných údajov užívateľov, informovala dnes agentúra Reuters.

Materským podnikom Facebooku je spoločnosť Meta Platforms. Tá tvrdí, že žaloba je úplne nedôvodná a že by sa ňou súd nemal zaoberať. Za žalobou stojí poradkyňa britského Úradu pre finančnú etiku (FCA) Liza Lovdahlová Gormsenová, podľa ktorej Facebook neposkytuje užívateľom riadne kompenzácie za to, že jej zverujú svoje cenné osobné údaje.

Podľa právnych zástupcov spoločnosti Meta však žaloba chybne predpokladá, že akékoľvek dodatočné zisky, ktoré by osobné údaje mohli firme prinášať, predstavujú pre užívateľov finančnú ujmu. Žaloba podľa nich nezohľadňuje skutočnosť, že služby poskytované firmou Facebook majú pre užívateľov „významnú ekonomickú hodnotu".

Ďalšie dôležité správy

Mark Zuckerberg
Neprehliadnite

Masové prepúšťanie v technologickom sektore. Facebook opustí vyše 11-tisíc ľudí