Na Generálnu prokuratúru SR podal exšéf NAKA Branislav Zurian trestné oznámenie.  Podľa stránky týždenníka Plus 7 Dní v ňom opisuje, ako za stieračom auta zaparkovaným pred jeho domom našiel výhražný list s textom: „Milan ťa už čaká. Teší sa na teba“.

V rovnakom období si Zurian všimol, že je sledovaný neznámou osobou a nadobudol pocit, že mu ide o život. Generálnej prokuratúre  písal, že sa kvôli tomu „už tri týždne“ nachádza „mimo územia Slovenskej republiky“.

Vo dverách svojho bytu vraj potom našiel nepodpísaný list, ktorý podľa obsahu písal niekto z jeho bývalých kolegov v NAKA a vyjadruje mu v ňom podporu. Zároveň popisuje snahu iného príslušníka NAKA dostať Zuriana „do basy“.

Redakcia sa skontaktovala s B. Zurianom, ktorý prezradil, že sa zdržiava v rusky hovoriacej krajine.

„Nechcem konkretizovať miesto, kde žijem,“ uviedol bývalý šéf NAKA pre Plusku. „To zaujíma najmä tých, ktorí po mne poľujú. Som pre nich nepohodlný svedok, chcú ma umlčať. Im nejde o pravdu a spravodlivosť, ale o pomstu, že som konal podľa zákona,“ vysvetlil.

Zuriana od mája vyšetroval Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR na základe svedectva bývalého námestníka SIS a kajúcnika Borisa Beňu. Bol obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Dňa 21. mája ráno urobili v Zurianovom byte v Poprade v jeho neprítomnosti domovú prehliadku, keď sa dnu dostali s použitím násilia. B. Zurian odišiel z polície na vlastnú žiadosť ešte predtým, 15. mája 2021.

Obvinenie proti Zurianovi zrušila 14. júna prokurátorka Generálnej prokuratúry SR ako „nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu“.

Na snímke riaditeľ národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian počas tlačovej konferencie  o skončení vyšetrovania prípadu vraždy Ernesta Valka v Bratislave 21. augusta 2018. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Bývalý šéf NAKA B. Zurian otvorene o tom, prečo skončil v polícii