Skupina desiatich vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pricestovala vo štvrtok do Číny s cieľom skúmať pôvod koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý vyvolal celosvetovú pandémiu. Do krajiny prišli v deň, keď čínska Národná zdravotnícka komisia informovala, že v krajine po ôsmich mesiacoch zaznamenali prvé úmrtie súvisiace s chorobou Covid-19. Píše o tom agentúra AFP.

Virus Outbreak Britain
Neprehliadnite

Variant koronavírusu objavený v Británii sa rozšíril do 50 krajín a území, tvrdí WHO

Predstavitelia WHO majú v krajine skúmať pôvod nového druhu koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil koncom roka 2019 v stredočínskom meste Wu-chan. Ešte predtým však musia absolvovať 14-dňovú karanténu. Podľa pôvodného časového harmonogramu sa táto značne spolitizovaná misia mala začať ešte minulý týždeň.

Čo sa týka posledného úmrtia, zdravotníci potvrdili iba to, že obeť pochádzala z provincie Che-pej, kde vláda na začiatku januára sprísnila opatrenia týkajúce sa lockdownu po tom, čo tam došlo k prudkému nárastu prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Nové prípady nákazy vyvolávajú obavy v súvislosti s očakávaným húfnym cestovaním pred oslavami čínskeho lunárneho nového roka, pripadajúceho na 12. februára.

WA 8 Beverly Hills - Muž sedí počas prestávky s kávou v ruke pred grafitom s koronavírusovou tématikou v kalifornskom Beverly Hills v stredu 9. decembra 2020. FOTO TASR/AP 

lA man takes a coffee break in front of a COVID 19-themed mural, Wednesday, Dec. 9, 2020, in Beverly Hills, Calif. (AP Photo/Marcio Jose Sanchez)
Neprehliadnite

Protiepidemické opatrenia v Európe treba na krátky čas ešte sprísniť, odporúča WHO

WHO oznámila ešte vlani v decembri, že v januári vycestuje do Číny medzinárodný tím expertov, aby pomohol pri vyšetrovaní možného pôvodu ochorenia Covid-19 u zvierat. V tíme týchto odborníkov majú byť epidemiológovia a veterinárni špecialisti. Vedci pod vedením WHO by sa chceli vrátiť na trhovisko vo Wu-chane, kde vlani v decembri zaznamenali prvé prípady koronavírusu SARS-CoV-2. Nový koronavírus sa postupne z Číny rozšíril do celého sveta. Nakazilo sa ním viac ako 92 miliónov ľudí a viac ako 1,9 milióna zomrelo v spojitosti s ochorením Covid-19, ktoré tento vírus spôsobuje.