Holandský úrad pre reguláciu finančných trhov AFM, ktorý dohliada aj na hlavný európsky trh s termínovými kontraktmi na zemný plyn, varoval pred snahou zavádzať u nich cenové stropy. To by mohlo mať podľa neho negatívne dopady, vrátane nedostatku plynu. Určujúcim trhom pre veľkoobchodné ceny plynu v Európskej únii je virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku.

Následky intervencie by trhu mohli uškodiť

Ceny plynu pre európsky trh sa podľa úradu stanovujú na základe ponuky a dopytu a napriek ich výraznému rastu neexistujú žiadne známky manipulácie ani nadmernej špekulácie. Člen výkonnej rady AFM Hanzo van Beusekom na tlačovej konferencii povedal, že úrad je kritický k „európskej tendencii k cenovému stropu či veľmi prísnym pravidlám pre výkyvy cien".

„Trh funguje adekvátne a v prípade intervencie nikdy neviete, čo sa môže stať. Dôsledky môžu byť horšie, ako predpokladáte," povedal van Beusek. Vysoké ceny plynu sú síce podľa neho bolestivé pre domácnosti a podniky, ale zároveň viedli k investíciám do novej európskej infraštruktúry pre skvapalnený zemný plyn (LNG) a zabezpečili, že LNG sa posiela do Európy, nie do Ázie.

Cenový strop nemusí byť ideálnym riešením

Európska komisia v októbri navrhla vytvoriť mechanizmus cenovej korekcie, ktorý by fungoval ako poistka proti extrémnym výkyvom na trhu s plynom. Umožnil by v prípade potreby nastaviť takzvaný dynamický cenový limit pre obchodovanie v TTF.

Dlhodobejšie riešenie EK vidí v spustení doplnkového cenového indexu, ktorý by utváral cenu LNG a lepšie odrážal nové podmienky na unijnom trhu. Holandský regulátor AFM však uviedol, že subjekty pôsobiace na trhu s plynom o alternatívny cenového indexu zjavne nestoja a že takýto index nepomôže riešiť základné príčiny vysokých cien energií v EÚ.

Ceny plynu v Európe tento rok tlačia nahor hlavne obmedzovanie dodávok z Ruska. V auguste sa cena plynu v TTF vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu (MWh). V októbri sa síce vrátila pod 100 eur za MWh, v poslednom čase však opäť rastie a za menej ako dva týždne sa zvýšila približne o tretinu. Plyn teraz zdražuje tiež v Spojených štátoch, ktoré sú teraz hlavným dodávateľom LNG do Európy. Pred dvoma rokmi plyn v TTF stál okolo 15 eur za MWh.

Ďalšie dôležité správy

KK14 Lubmin - Potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori a odovzdávacej stanice plynovodu OPAL v Lubmine na severe Nemecka 30. augusta 2022. V noci na stredu 31. augusta 2022 sa zastavili dodávky cez plynovod Nord Stream 1, ako plánoval ruský koncern Gazprom. Podľa webovej stránky konzorcia Nord Stream AG, ktoré prevádzkuje plynovod, medzi treťou a štvrtou hodinou už cez plynovod neprúdili žiadne významnejšie objemy. Už počas predchádza
Neprehliadnite

Veľkoobchodná cena plynu v Európe aj v USA je opäť na vzostupe