Podľa agentúry Reuters to vyplýva zo zistení firmy EPI Interim Company, ktorá na projekt Európskej platobnej iniciatívy (EPI) dohliada.

Do projektu sa zapojilo vyše 30 európskych bánk

Cieľom EPI je stať sa novým štandardným platobným prostriedkom. Spotrebiteľom a maloobchodníkom v celej Európe chce ponúkať platobné karty pre platby na internete a v kamenných predajniach.

Zelené dlhopisy
Neprehliadnite

Európska únia si najala banky na predaj svojho prvého zeleného dlhopisu

Podľa spoločnosti EPI Interim Company v projekte chce pokračovať väčšina zapojených bánk z Belgicka, Nemecka az Francúzska. Váhajú ale nemecké banky Commerzbank a DZ Bank. Za ich zdržanlivosťou sú obavy z relatívne vysokých nákladov na kapitálovú účasť, uvádzajú zdroje Reuters.

Projekt podporila nemecká Deutsche Bank

Vystúpiť z projektu sa podľa jej hovorkyne chystá aj nemecká odnož talianskej Unicredit. „Ďalší akcionári, ako niektoré španielske banky, odpovedia v januári," uviedla EPI Interim Company.

Neprehliadnite

Odkláňáme sa od hotovosti rýchlejšie ako zvyšok sveta

Medzi bankami, ktoré projekt podporujú, figuruje okrem iného nemecká Deutsche Bank alebo francúzska BNP Paribas. Iniciatíva sa usiluje o príspevok z verejných peňazí, pretože zapojené súkromné ​​firmy nie sú ochotné dodať všetku potrebnú hotovosť.

Inovácie v oblasti platieb

Platby kartou v Európe sprostredkovávajú prevažne firmy so sídlom v Spojených štátoch. Podľa lobistickej skupiny európskeho maloobchodu EuroCommerce vykonajú štyri z piatich platieb v Európe spoločnosti Mastercard a Visa. Európska platobná iniciatíva (EPI) má podporu Európskej komisie i regulačných úradov v eurozóne a plán uvítala aj Európska centrálna banka (ECB).

In this Thursday, April 25, 2013, photo, MasterCard credit cards are displayed for a photographer in Montpelier, Vt. MasterCard Inc. reports quarterly financial results before the market opens on Wednesday, May 1, 2013. (AP Photo/Toby Talbot)
Neprehliadnite

Budúcnosť platieb je v nositeľnej elektronike. Obchodníci, ktorí neberú karty, si škodia